Kryzys ekonomiczny po epidemii. Blisko 70 proc. przedsiębiorstw planuje zwolnienia

2020-03-26 14:20 KaJa
Przedsiębiorcy będą mogli zostać zwolnieni z opłat za czynsz
Autor: Łukasz Grygiel Z uwagi na koronawirusa wielu właścicieli firm zamknęło swoje firmy

Epidemia koronawirusa będzie miała gigantyczne skutki ekonomiczne. Chcąc maksymalnie zredukować rozprzestrzenianie się wirusa wprowadzono szereg wytycznych. Bez wątpienia opanowanie pandemii jest teraz najważniejszym zadaniem, jednak w wyniku wprowadzonych ograniczeń wiele firm nie może funkcjonować normalnie i notuje potężne straty finansowe. Według badań Konfederacji Lewiatan, aż 69 proc. z 800 ankietowanych przedsiębiorstw już planuje zwolnienia.

Bez pomocy państwa wiele firm nie przetrzyma zbliżającego się kryzysu ekonomicznego. Wiele branż apeluje do rządu o pomoc i podkreśla, że bez znaczących działań czekają nas masowe redukcje etatów i ogłaszanie upadłości. Jak wynika z badań Lewiatana aż 95 proc. z 800 przebadanych przedsiębiorstw już odczuwa skutki pandemii, a 55 proc. z nich ocenia je jako bardzo poważne.

Czytaj również: Wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty także dla spółdzielni pracy i NGO

Zamknięte warsztaty usługowe, zredukowane linie produkcyjne to dzisiaj codzienność dla wielu polskich przedsiębiorców. Gigantyczne straty mogą w prostej linii prowadzić do masowych zwolnień, co przełoży się na potężny wzrost bezrobocia. Według badań Konfederacji Lewiatan aż 69 proc. badanych firm już planuje redukcje etatów. W sumie, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi.

Sprawdź także: Koniec podwyżek w sklepach! Rząd wprowadził REGULACJĘ CEN. Na jakie produkty?

Co ważne, przedsiębiorcy nie będą czekać na pomoc od państwa długo. Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) deklaruje podjęcie pierwszych działań jeżeli w przeciągu 3 tygodnie nie otrzymają wsparcia od rządu. - Uruchomienie przez rząd dopłat do wynagrodzeń może zdecydowanie zmniejszyć skalę redukcji - tak twierdzi aż 70 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu - napisano w komunikacie Lewiatana.

Najnowsze