Koniec podwyżek w sklepach! Rząd wprowadził REGULACJĘ CEN. Na jakie produkty?

2020-03-26 13:02 mos
Koronawirus. Czy w niedzielę sklepy są otwarte? Ważne słowa minister
Autor: East News Koronawirus. Czy w niedzielę sklepy są otwarte? Ważne słowa minister

W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Polsce rząd PiS wprowadził stan epidemii oraz podjął decyzję o odgórnej regulacji cen towarów. Było to konieczne ze względu na zawyżanie cen przez handlowców, którzy wykorzystywali panujący kryzys. Za windowanie cen będą grozić surowe kary. Sprawdź, o jakie produkty chodzi.

Mapa koronawirusa w Polsce zapełnia się coraz szybciej. Rośnie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 powodujących chorobę zakaźną COVID-19. Liczba zarażonych w naszym kraju wynosi obecnie 1085 osób, a 14 osób zmarło. Przez strach, Polacy rzucili się w sklepach na produkty pierwszej potrzeby. Te z kolei są coraz droższe. Nieuczciwi handlarze starają się wykorzystać kryzys i drastycznie podnieśli ceny towarów i usług. Z takimi praktykami nie zgadzają się rządzący. Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie stanu epidemii w całym kraju. Jednym z wątków poruszanych w trakcie spotkania było odgórne regulowanie cen. Szef resortu zdrowia poinformował, że rząd wprowadzi regulację cen niektórych towarów dostępnych na polskim rynku. O jakie produkty chodzi?

ZOBACZ TEŻ: Banki mają oszczędzać na bardzo złe czasy i nie dzielić się zyskami

Nowelizacja specustawy daje możliwość ministrowi zdrowia (w porozumieniu z ministrem gospodarki i ministrem do spraw rolnictwa i rozwoju wsi) prawa do ustalenia maksymalnych cen i marż hurtowych i detalicznych w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie "dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych". Nie widzimy jednak, o jakie konkretnie towary i usługi chodzi, ale możemy się domyślać, że mowa o żywności, lekach oraz środkach czystości, np. maseczki ochronne, żel antybakteryjny, papier toaletowy, mydło. Zgodnie z projketem, minister zdrowia "przy ustalaniu maksymalnych cen, może wziąć pod uwagę wysokość cen w okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego". 

SPRAWDŹ TAKŻE: Konieczność informowania ZUS o umowie o dzieło