najme mieszkania

i

Autor: Gettyimages Polski Ład wprowadza nowe zasady rozliczania najmu w 2023 r. Tylko ryczałt!

Kryzys mieszkaniowy

Kryzys na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą kupować mieszkań. Sprzedaż spadła o połowę

2022-10-07 15:30

Sytuacja na rynku nieruchomości robi się naprawdę poważna. Najgorzej jest w przypadku mieszkań. Polacy zwyczajnie coraz rzadziej decydują się na zakup. Deweloperzy odnotowują fatalne wyniki. Tylko w trzecim kwartale statystyki pogorszył się średnio o połowę w porównaniu do ubiegłego roku.

Sprzedaż mieszkań spadła o połowę. Jest coraz gorzej

Według oficjalnych danych GUS, w sierpniu br. rozpoczęto budowę 5,2 tys. mieszkań. Porównując z 2021 r., liczba ta znacznie spadła. Tak źle nie było nawet w najgorszych miesiącach, kiedy to wybuchła pandemia koronawirusa. Deweloperzy odnotowują fatalne wyniki i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie sytuacja miałaby się poprawić. Wysoka inflacja i drożyzna spowodowała, że wielu Polaków postanowiło wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania. Ogromny wpływ mają na to również rosnące stopy procentowe kredytów. Statyki sprzedaży mieszkań drastycznie spadają, o czym przekonała się m.in. spółka Atal. Jej statystyki spadły aż o 68 proc. i to tylko w ciągu roku. Według raportów w 2021 r. sprzedała 1166 lokali, teraz jedynie 376 - pisze portal Business Insider. 

Co wpływa na spadki sprzedaży nieruchomości?

Jak wylicza Bankier.pl, w trzecim kwartale br. liczba sprzedanych mieszkań spadła o 46 proc. w stosunku do tego samego okresu z ubiegłego roku. W rozmowie z Business Insider, Iwona Sroka z zarządu Murapol mówi, że spadek sprzedaży nieruchomości wynika m.in. z rosnących kosztów realizacji inwestycji, a także presji na marżę. Do tego rosną ceny paliw, energii i surowców, a to zdecydowanie negatywnie wpływa na rynek - podkreśla.

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze