Kryzys po epidemii. Firmy już zgłaszają wnioski o zawieszenie działalności

2020-04-01 13:57 KaJa
Pieniądze
Autor: Shutterstock Pieniądze

Świat, a także Polska walczą z epidemią koronawirusa. Najważniejsze jest jak najszybsze opanowanie rozprzestrzeniania się choroby. Wiadomo już jednak, że pandemia będzie miała gigantyczne skutki ekonomiczne. Według epidemiologów nasz kraj nadal czeka wzrost zachorowań i nadal najgorsze przed nami, a mimo to już polscy przedsiębiorcy alarmują. Część firm zaczęła zwalniać pracowników, ponad 48 tys. zawiesiło działalność gospodarczą.

Epidemia to nie tylko walka o zdrowie i życie setek tysięcy chorych, ale również potężne, negatywne konsekwencje dla gospodarek. Kryzys jaki przyjdzie może być największym w historii i dotknie bardzo wiele państw. W obecnym świecie rynki są od siebie niezwykle zależne i globalna sytuacja wpływa na to co dzieje się w poszczególnych krajach. A i bez tego gospodarki znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Część przedsiębiorstw zamknęło swoje biura i lokale, inne pracują w ograniczonym trybie. Ma to ogromne przełożenie na dochody, które lecą mocno w dół. To wszystko z kolei przekłada się na decyzje o redukowaniu kosztów, a tym są między innymi redukcje etatów.

Czytaj również: Ważna decyzja MEN. Przerwa w nauczaniu zdalnym!

Prezydent podpisał tarczę antykryzysową, czyli szereg przepisów, które mają wspomóc polską gospodarkę w tym trudnym okresie. Wiele przedsiębiorców apeluje jednak, że zaoferowane narzędzia są niewystarczające, a grupowe zwolnienia pracowników już się zaczęły. Jak wynika z danych Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w marcu 2020 roku ponad 48 tys. firm zawiesiło swoją działalność, z czego tylko w ostatnim tygodniu taką decyzję podjęło ponad 25 tys. przedsiębiorców. W myśl obowiązujących przepisów zawiesić działalność może jedynie osoba, która nie zatrudnia pracowników. Większe firmy decydują się zatem na redukcję etatów albo zwolnienia całej załogi.

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. W tych branżach są wolne miejsca pracy

 

 Źródło: money.pl

Najnowsze