W Czechach padł kolejny rekord zakażeń. Aż 5335 nowych przypadków! Władze zapowiadają lockdown

i

Autor: pixabay.com Koronawirus w Czechach. Znowu padł rekord zakażeń

Kryzys w Polsce. Szczepienia i brak lockdownów pozwoli rozruszać gospodarkę w 2021 roku

2021-01-30 9:29

Zaszczepienie seniorów i przewlekle chorych przeciw COVID-19 pozwoli uniknąć obostrzeń w drugiej połowie 2021 r., w takiej sytuacji widzimy potencjał do wzrostu PKB w br. o ponad 4 proc. - ocenili analitycy Banku Pekao odnosząc się do piątkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek we wstępnym szacunku, że PKB Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc.

ZOBACZ: Będzie łatwiej o kredyt w 2021 r. Sprawdź jak go dostać

Analitycy banku komentując piątkowe dane GUS podkreślili, że wsparciem dla polskiej gospodarki była wymiana handlowa z zagranicą, której kontrybucja do rocznego tempa PKB wyniosła ok. 0,8 pkt. proc. "Od strony wartości dodanej największe załamanie obserwowaliśmy w przypadku handlu (-4 proc.). Zdecydowanie lepiej radził sobie przemysł (-0,2 proc.), który był najjaśniejszym punktem polskiej gospodarki w trudnym 2020 r." - wskazali.

Eksperci podkreślili, że 2020 r. stał pod znakiem epidemii COVID-19, która miała przemożny wpływ na skalę restrykcji i w efekcie na koniunkturę. Dodali jednak, że zmiany w aktywności gospodarczej miały nieco inną dynamikę niż przebieg samej epidemii.

Analitycy zwrócili uwagę, że największe załamanie koniunktury obserwowano wiosną ub.r. (spadek PKB o 8,4 proc. r/r), czyli podczas pierwszej fali epidemii, która oprócz branż usługowych uderzyła w globalne łańcuchy dostaw i w konsekwencji w przemysł.

"Znoszenie obostrzeń epidemiologicznych przełożyło się na dynamiczne odbicie koniunktury w trzecim kwartale 2020 r., a gospodarka odrobiła dużą część strat z drugiego kwartału (wzrost PKB o 7,9 proc. kw/kw sa). Chociaż jesienna fala zachorowań byłą nieporównywalnie poważniejsza od wiosennej, to wpływ ograniczeń epidemiologicznych na gospodarkę w czwartym kwartale był już zdecydowanie mniejszy niż w drugim. W szczególności świetnie radził sobie przemysł oraz branże eksportowe" - zauważono.

Analitycy banku szacują, że w czwartym kwartale 2020 r. PKB skurczył się o ok. 2,8 proc. rok do roku, pomimo poważnych ograniczeń w funkcjonowaniu szeregu branż usługowych takich jak: handel, hotele, restauracje, branża fitness.

"W porównaniu do trzeciego kwartału aktywność obniżyła się o ok. 1 proc. kw/kw sa. W czwartym kwartale spożycie gospodarstw domowych obniżyło się o ok. 3 proc. r/r, a inwestycje spadły o ok. 10,8 proc. r/r." - dodali.

Analitycy podkreślili, że 2021 rok będzie także zdominowany pandemią COVID-19. "W pierwszym kwartale 2021 r. w Polsce i większości krajów w Europie obowiązywały restrykcje epidemiologiczne, a sytuacja pandemiczna była poważna" - wskazano.

Dodano, że "światełkiem w tunelu" jest rozpoczęcie masowych szczepień, które powinny pozwolić na stopniową normalizację sytuacji gospodarczej w dalszej części roku.

Według analityków zaszczepienie najbardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19 części populacji, czyli seniorów, przewlekle chorych, powinno pozwolić uniknąć obostrzeń epidemicznych w drugiej połowie br. "W takim scenariuszu widzimy potencjał do wzrostu PKB w 2021 r. o ponad 4 proc." - ocenili.

SPRAWDŹ: Planujesz kupno mieszkania? Próżno czekać na spadek cen. Rekordowe kwoty na rynku wtórnym

Sonda
Czy boisz się kryzysu gospodarczego?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze