Księgowość w Internecie

2011-09-06 14:00

Szybkość i niezależność: to główne zalety księgowości internetowej. Osoba, która korzysta z takiej formy księgowania przy prowadzeniu firmy, może w każdej chwili, 24 godziny na dobę, w niedzielę i święta zajrzeć do potrzebnych danych. Wystarczy dostęp do komputera i Internetu, żeby sprawdzić, czy czegoś nie brakuje.

Korzystanie z księgowości internetowej nadal budzi wśród osób prowadzących firmy spore opory. Przedsiębiorcy wolą w razie wątpliwości, np. co do obowiązujących zasad rozliczania z fiskusem, zadać pytanie człowiekowi, który ma doświadczenie i skrupulatnie sprawdzi przepisy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że firmy oferujące dostępność do automatycznej księgowości również zatrudniają kompetentnych księgowych. Mają na swoich stronach np. dostęp do czatu ze specjalistami, adresy poczty internetowej i formularze kontaktowe. Wybierając ofertę księgowości internetowej warto sprawdzić, czy istnieje możliwość kontaktu telefonicznego ze specjalistą - doradcą. Zdaniem większości osób, które na forach internetowych wyrażają swoje opinie na temat korzystania z księgowości internetowej, odpowiedzi żywych księgowych kryjących się za księgowością internetową są konkretne, wyczerpujące, jasne i co najważniejsze - szybkie.

Problem dostępu do danych

Przedsiębiorcy mają często wątpliwości, czy z danymi dotyczącymi rozliczeń ich firm, wprowadzonymi do Internetu, nie zapoznają się osoby do tego niepowołane. Prywatność, czyli zapewnienie dostępu do danych tylko konkretnym osobom posiadającym odpowiednie hasła, jest jednak podstawą księgowości internetowej. Dane wprowadzone do sieci są dużo bezpieczniejsze niż trzymane w firmie pod kluczem. Praca osoby wprowadzającej dane do internetowej księgowości jest szyfrowana. Co bardzo ważne, zasady księgowania są stale aktualizowane, dzięki czemu użytkownicy serwisu nie muszą śledzić zmian w przepisach podatkowych. Portal księgowości internetowej powinien być zawsze na czasie, aktualizując wszystkie wskaźniki i dostosowując program do zmian w przepisach.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając internetowy serwis księgowy, powinieneś przejrzeć różne oferty, na przykład pod kątem przejrzystości i funkcjonalności. Portal oferujący księgowość internetową nie powinien być zawiły. Zwróć uwagę, czy strona jest uporządkowana i czytelna, czy ma jasny podział funkcji i czy są do nich przypisane istotne informacje. Na przykład w zakładce "księgowość internetowa" powinieneś znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie konkretnie możliwości stwarza przejście z księgowości tradycyjnej na ten serwis, jak choćby:

- samodzielne prowadzenie księgowości firmy opierające się na Księdze Przychodów i Rozchodów,

- wystawianie wszelkich faktur i rejestracja pozostałych przychodów,

- rejestrowanie różnych rodzajów kosztów,

- prowadzenie Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT,

- obliczanie zobowiązań podatkowych (dochodowy, VAT),

- obliczanie składek ubezpieczenia (ZUS).

Powinny się tam również znaleźć informacje o możliwości generowania w serwisie e-deklaracji, które będziesz mógł wysyłać bezpośrednio do urzędu skarbowego i ZUS. Powinieneś też zwrócić uwagę na możliwości kontaktu ze specjalistą od księgowania. Cenną rzeczą jest dostęp do jasno sformułowanej instrukcji, który pomoże w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów technicznych z księgowaniem. Nie korzystaj z serwisu, którego obsługa jest chaotyczna, a cennik skomplikowany. Skoro księgowość internetowa jest reklamowana jako nie tylko wygodna, ale i tania, musi to znaleźć potwierdzenie w ofercie. Ceny za miesiąc użytkowania serwisów to ok. 30-45 złotych. Serwisy księgowe oferują też zniżki, np. w przypadku opłaty za pół roku lub za rok z góry. Dobry serwis księgowy nie powinien ograniczać się do funkcji księgowania, ale też dostarczać informacji pomocnych w prowadzeniu firmy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany