Na mocy nowych przepisów większość płatników jest aktualnie zobowiązana do złożenia deklaracji do ZUS. Wynika to ze zmian dotyczących rozliczania składki zdrowotnej, której wysokość jest obecnie uzależniona od poziomu uzyskanego dochodu. Kto zatem nie musi składać co miesiąc dokumentów do ZUS?
Pierwszą grupą płatników wyłączonych z tego obowiązku są duchowni, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie. W dodatku w ostatniej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali minimalną podstawę wymiaru składek.
Zwolnienie z obowiązku
Kolejną taką grupą są osoby, które zatrudniają wyłącznie nianię – na podstawie umowy uaktywniającej. Zwolniona z obowiązku składania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych do ZUS jest również grupa płatników, którzy dobrowolnie zgłosili się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego i opłacają składkę wyłącznie za siebie.
Należy pamiętać, że istnieje w tym przypadku warunek, aby w ostatniej deklaracji rozliczeniowej płatnik zadeklarował do podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia kwotę nie niższą, niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
ZOBACZ: Czasowa obniżka cen gazu dla firm. Ile wynosi i jak długo będzie obowiązywać?
Deklaracja ZUS DRA
Pozostali płatnicy mają obowiązek złożyć deklarację w lutym 2022 roku. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do złożenia dokumentów, muszą pamiętać, że zmienił się wzór deklaracji ZUS DRA.
Zmiany mają umożliwiać przedsiębiorcy wskazanie osiągniętego w danym miesiącu przychodu oraz formy opodatkowania. Dzięki temu ZUS będzie mógł zweryfikować prawidłową wysokość składki zdrowotnej przez niego zapłaconej.