Woda źródlana a mineralna. Co bierze pod uwagę GIS?
Woda butelkowana musi spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia dotyczącym wód mineralnych, źródlanych i stołowych oraz ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Chodzi o czystość mikrobiologiczną, zawartość toksycznych metali czy substancji potencjalnie niekorzystnych oraz składników mineralnych. Woda źródlana nie zawiera w znacznej ilości składników, które przez wiele osób muszą być ograniczane w diecie, jak azotany, azotyny, chlorki, jodki czy sód, jest też wolna od większości zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych i bezpieczna mikrobiologicznie i te wymagania różnią ją znacznie w porównaniu do kranówki.
Oto niektóre wody zakwalifikowane przez GIS jako te naturalne źródlane:
- Augustowianka - Augustów
- Aviamore - Polanica-Zdrój
- Beskid zdrój - Stępina
- Buskowianka zdrój - Busko-Zdrój
- Bystra - Długie k. Lublina
- Cechini muszyna - Muszyna
- Cisowianka - Drzewce k. Nałęczowa
- Kinga pienińska - Krościenko
- Koracjusz beskidzki - Sucha Beskidzka
- Kropla beskidu - Tylicz
- Jurajska - Postęp k. Myszkowa
- Jura-skałka - Skałka
- Krynica minerale - Krynica-Zdrój
- Kryniczanka - Krynica-Zdrój
- Kryniczanka active - Krynica-Zdrój
- Krystalia muszyna - Muszyna
- Muszynianka - Andrzejówka, Milik, Muszyna
- Muszynianka zdrój - Powroźnik, gm. Muszyna, Krynica-Zdrój
- Muszyński zdrój - Muszyna
- Muszyńskie zdroje - Muszyna
- Nałęczowianka - Kolonia Bochotnica k. Nałęczowa
- Ostromecko - Ostromecko, m. Dąbrowa Chełmińska
- Piwniczanka - Piwniczna-Zdrój.
Czym się różni woda mineralna od źródlanej?
Woda mineralna to woda wydobywana z podziemi, cechująca się czystością mikrobiologiczną i chemiczną oraz stabilną obecnością określonych składników mineralnych. Zgodnie z przepisami woda mineralna może też zostać uznana za lecznicą, jeżeli zawiera minimum 1000 mg/l składników mineralnych. Dzieli się też na niskozmineralizowane (do 500 mg składników mineralnych na litr), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Ważny jest jej również skład chemiczny stąd podział na: wody krzemowe, jodkowe, glauberskie, chlorkowe, borowe, manganowe, siarczanowe i siarczkowe.
Firmy, które butelkują wodę źródlaną, muszą robić to w takich warunkach, by zabezpieczyć jej naturalne właściwości i zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Dlatego woda kontrolowana jest na całym etapie procesu jej wydobywania – poczynając od źródła wody, przez butelkowanie, magazynowanie i transport, aż do momentu kiedy trafia do konsumpcji.