kran

i

Autor: pixabay Małopolskie miasto przez dwa tygodnie bez ciepłej wody! Awaria elektrociepłowni

Polacy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Samorządy podwyższają ceny za wodę i ścieki. Polaków czeka kolejna podwyżka rachunków

2022-07-22 13:40

Wielu obawia się wysokich podwyżek za energię. Teraz samorządy podwyższają ceny za wodę i ścieki, tłumaczą, że jest to nieuniknione. Z powodu inflacji aż 70 proc. spółek wodociągowych zakończyło I kwartał 2022 r. na minusie. Polacy już teraz trzymają się za portfele, jednak według regulatora taryf – Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie – gminy powinny mieszkańcom dopłacać.

Wyższe ceny za wodę i ścieki. Polacy trzymają się za portfele

Zgodnie z przepisami taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Wody Polskie, z wyjątkiem taryfy zmienionej w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług. Projekt dot. taryfy wraz z uzasadnieniem oceniany jest przez organ regulacyjny. Pod uwagę brana jest zgodność z przepisami u.z.w.i.s, a także przepisami ustawy- Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. Dodatkowo organ analizuje zmiany warunków ekonomicznych wykorzystywania przez dane przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działalności gospodarczej. W przypadku pozytywnej weryfikacji analizy, organ zatwierdza taryfę. Gdy weryfikacja wyjdzie negatywna, organ regulacyjny odmawia taryfy lub nakłada obowiązek naniesienia poprawek do projektu.

Samorządy podnoszą ceny za wodę i ścieki. 80 proc. z nich chce zmiany taryf

Samorządy i przedstawiciele branży wodociągowej mówią natomiast, że w ich ocenie Wody Polskie pilnują, aby samorządy nie zarabiały na mieszkańcach. Sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik żali się, że Wody Polskie badają wnioski taryfowe w taki sposób, że nie uwzględniają ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe i samorządy kosztów dot. inwestycji, utrzymania i odtworzenia infrastruktury.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie przeprowadziła ankietę, z której wynika, że aż 70 proc spółek w I kwartale br. zakończyło rok ze stratą. 60 proc. z nich opracowuje wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf, a 20 proc. już takie wnioski złożyło.

Powodem wzrostu cen za wodę i odprowadzanie ścieków jest wysoka inflacja, a także podwyżki cen gazu i energii.

Express Biedrzyckiej: Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie są w kryzysie. To nie przerwa operacyjna

Polaków czeka kolejna podwyżka rachunków. Samorządy chcą droższej wody

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury zaproponował, która miałaby na celu rozwiązanie sporu z samorządami, które chcą podwyżek cen, a jednocześnie sceptycznie odnoszą się do pomysłu dopłat mieszkańcom. Powiedział, że „jeżeli do końca lipca większość samorządów oraz firm wodociągowych wystąpi z takim wnioskiem, to oficjalnie zakończymy obowiązujący sezon taryfowy i od 1 września przystąpimy do zatwierdzenia nowych taryf na kolejne lata.”

Sonda
Czy mocno odczuwasz podwyżki cen?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze