Żabka

i

Autor: Materiały prasowe Żabka

Kaucja na szklane butelki w Żabce

50 groszy za oddaną butelkę. Kaucja na szklane butelki w Żabce z sukcesem?

2022-07-22 10:11

Średni cykl życia butelki zwrotnej wynosi od 15 do 26 razy – warto więc nie marnować szklanych opakowań. Żabka rozpoczęła akcję oddawania butelek zwrotnych do ponad 8400 sklepów sieci w całej Polsce. Oddając w sklepie butelkę, otrzymasz rabat w wysokości 50 gr na zakup piwa w butelce zwrotnej. Akcja dotyczy wszystkich piw najbardziej popularnych marek i potrwa do 30 sierpnia 2022.

Żabka daje rabat za butelki zwrotne

Butelka zwrotna jest przyjaznym dla środowiska opakowaniem, dlatego warto pamiętać o możliwości zwrotu butelki przy zakupie napojów piwnych w Żabce. Butelek zwrotnych nie wyrzucamy do pojemników na szkło, tylko oddajemy do sklepu. Akcja Żabki i producentów dotyczy piw, w tym bezalkoholowych, w butelkach zwrotnych z listy, która dostępna jest m.in. w regulaminie akcji, w tym również pustych butelek po piwie, zakupionych poza siecią Żabka. Zwrot butelki pozwoli na naliczenie rabatu w wysokości 50 gr za zakup kolejnej butelki piwa. Wysokość rabatu uzależniona jest od liczby zakupionych butelek piwa. Limit na paragon to 20 szt. butelek przy jednej transakcji. Oddając butelkę zwrotną klienci odzyskują nie tylko swoje pieniądze, otrzymując zwrot kaucji. Jednocześnie zmniejszają masę odpadów trafiających na wysypiska, jak również przyczyniają się do zmniejszenia wolumenu produkcji nowych opakowań szklanych.

– Akcja ma charakter przede wszystkim edukacyjny – ma przypominać klientom, że system butelek zwrotnych to działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Sieć Żabka zwraca uwagę na to, dlaczego butelki zwrotne powinny trafiać do ponownego obiegu, a nie do kosza na śmieci czy pojemnika dla recyklingowego szkła. Jednym z powodów jest to, że wyprodukowanie nowej butelki jest bardziej obciążające dla środowiska naturalnego niż ponowne wykorzystanie wcześniej wyprodukowanej i użytej – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością Żabka Polska.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Oznaczenie butelek zwrotnych

Warto zwrócić uwagę, że niektórzy producenci oznaczają butelki wielokrotnego użytku specjalnym znakiem – są to dwie strzałki – jedna nad drugą. Często na butelkach znajdują się również dodatkowe oznaczenia producenta – najczęściej ikony lub napis „butelka zwrotna”, aby ułatwić konsumentom decyzję, co należy zrobić z pustym opakowaniem.

Zobacz też: Minister Szwed o czterodniowym tygodniu pracy. Teraz wszystko jasne

Butelki wielokrotnego użytku w przemyśle piwowarskim w Polsce stanowią 45 proc.  wszystkich opakowań  Zastąpienie butelki wielokrotnego użytku butelką jednorazową oznaczałoby 1 mln ton szkła do recyklingu rocznie. Średni cykl życia butelki zwrotnej wynosi od 15 do nawet 26 razy! Szklana butelka zwrotna może zatem zastąpić średnio około 20 butelek bezzwrotnych.

– Szklana butelka zwrotna to podwójnie dobre rozwiązanie. Sama w sobie wykonana jest w ponad połowie ze stłuczki szklanej, czyli z recyklingu, a dodatkowo jest to opakowanie wielokrotnego użytku – szkło się nie starzeje. Wystarczy zwrócić butelkę do sklepu, z którego trafi do browaru, zostanie umyta i ponownie napełniona. Zwrotność butelek ma bardzo duży wpływ na ślad węglowy naszych opakowań. Dokładamy wszelkich starań, aby krążyły w rynku jak najdłużej, ale to od konsumentów zależy, ile będą miały „żyć”, czyli powtórnych napełnień – dodaje Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Carlsberg Polska.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Najnowsze