Kupujesz mieszkanie? Możesz wszystko stracić! UOKiK udostępnia specjalny kalkulator

2021-09-23 11:34
Bloki mieszkania miasto
Autor: Gettyimages

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale wiążą się z ryzykiem ich wzrostu w przyszłości - przestrzega UOKiK, który przygotował kalkulator zmiany oprocentowania. Można na nim sprawdzić orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania.

Konsument kupujący mieszkanie powinien pamiętać, że podejmuje daleko idące decyzje. Sam okres zaciągania kredytu wynosi wiele lat. Prezes UOKIK zaleca przemyślenie zmian w swojej sytuacji finansowej czy podwyżkę stóp procentowych oraz możliwe spadki wartości nieruchomości.

- To odpowiedź na zagrożenia, które widzimy na rynku i chcemy, żeby klienci uwzględniali to w swoich decyzjach niezwykle ważnej wagi. Ostrzegamy przed różnymi pułapkami, żeby konsumenci w długim czasie powierzając swoje pieniądze racjonalnie podejmowali decyzje - powiedział Tomasz Chróstny w rozmowie z "Super Biznes".

Teraz UOKiK udostępnia specjalny kalkulator, który pozwoli oszacować opłacalność zakupu mieszkania.  UOKiK prowadzi kampanię społeczną „Policz i nie przelicz się”, w której chce zwrócić uwagę konsumentów m.in. na ryzyko wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie – oprocentowania kredytów hipotecznych. W jej ramach przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Urząd zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty – wylicza ją dla różnych stawek stóp procentowych. Jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka. Chróstny zaapelował do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty; zachęcił do korzystania z przygotowanego UOKiK kalkulatora finansowego.

- Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty - wskazał szef UOKiK.

 Jak podkreślił UOKiK, banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym, stałym i okresowo stałym oprocentowaniem. "Te pierwsze wiążą się z największym ryzykiem – najbezpieczniejsze są kredyty o stałym oprocentowaniu obowiązującym przez cały czas kredytowania" - zaznaczono. Urząd zauważył, że klient powinieneś mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe.

- Sprawdź koszty takiej operacji i warunki oferty - wskazano.

 Osobom, które biorą kredyt hipoteczny UOKiK przypominał też, by przeczytały formularz informacyjny.

- Dzięki temu łatwiej porównasz oferty, ponieważ zawiera informacje o m.in. całkowitej kwocie kredytu, zasadach spłaty, stopie oprocentowania i zasadach jej zmiany" - wskazano. Zwrócono uwagę na symulację wysokości rat kredytu hipotecznego, gdy zmienią się stopy procentowe. "W każdej chwili masz możliwość nadpłacać kredyt lub wcześniej go spłacić. W swojej umowie i tabeli opłat i prowizji znajdziesz warunki, na jakich możesz to zrobić - przypomniano.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze