Konsument kupujący mieszkanie powinien pamiętać, że podejmuje daleko idące decyzje. Sam okres zaciągania kredytu wynosi wiele lat. Prezes UOKIK zaleca przemyślenie zmian w swojej sytuacji finansowej czy podwyżkę stóp procentowych oraz możliwe spadki wartości nieruchomości.
- To odpowiedź na zagrożenia, które widzimy na rynku i chcemy, żeby klienci uwzględniali to w swoich decyzjach niezwykle ważnej wagi. Ostrzegamy przed różnymi pułapkami, żeby konsumenci w długim czasie powierzając swoje pieniądze racjonalnie podejmowali decyzje - powiedział Tomasz Chróstny w rozmowie z "Super Biznes".
Teraz UOKiK udostępnia specjalny kalkulator, który pozwoli oszacować opłacalność zakupu mieszkania. UOKiK prowadzi kampanię społeczną „Policz i nie przelicz się”, w której chce zwrócić uwagę konsumentów m.in. na ryzyko wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie – oprocentowania kredytów hipotecznych. W jej ramach przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie.
Urząd zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty – wylicza ją dla różnych stawek stóp procentowych. Jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka. Chróstny zaapelował do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty; zachęcił do korzystania z przygotowanego UOKiK kalkulatora finansowego.
- Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty - wskazał szef UOKiK.
Jak podkreślił UOKiK, banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym, stałym i okresowo stałym oprocentowaniem. "Te pierwsze wiążą się z największym ryzykiem – najbezpieczniejsze są kredyty o stałym oprocentowaniu obowiązującym przez cały czas kredytowania" - zaznaczono. Urząd zauważył, że klient powinieneś mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe.
- Sprawdź koszty takiej operacji i warunki oferty - wskazano.
Osobom, które biorą kredyt hipoteczny UOKiK przypominał też, by przeczytały formularz informacyjny.
- Dzięki temu łatwiej porównasz oferty, ponieważ zawiera informacje o m.in. całkowitej kwocie kredytu, zasadach spłaty, stopie oprocentowania i zasadach jej zmiany" - wskazano. Zwrócono uwagę na symulację wysokości rat kredytu hipotecznego, gdy zmienią się stopy procentowe. "W każdej chwili masz możliwość nadpłacać kredyt lub wcześniej go spłacić. W swojej umowie i tabeli opłat i prowizji znajdziesz warunki, na jakich możesz to zrobić - przypomniano.