Kantor waluty złotówka

i

Autor: Shutterstock

Słaby złoty

Kurs złotego: Przez co polska waluta słabnie?

2022-10-11 11:41

"Polska waluta pozostaje słaba, a złotemu pomogłoby odblokowanie środków z KPO. Ważna będzie również skala kryzysu energetycznego" - podaje portal MarketNews24. Jak czytamy, jeżeli zima okazałaby się łagodna, to złoty i euro mogłyby się wzmocnić do dolara. "Od wielu miesięcy słyszymy, że dolar jest nadmiernie silny, ale korekta nie nadchodzi. Słabe są niemal wszystkie europejskie waluty, a złoty szczególnie" - wskazuje portal MarketNews24.

Dolar amerykański stabilny

Dolar ma się dobrze, bo dane gospodarcze z USA zaskakują najczęściej pozytywnie. - W takiej sytuacji dolar jest silny i nie ma alternatywy, nie ma żadnego przeciwnika, który mógłby mu sprostać - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. - Mamy taką sytuację, że tylko Fed może silnie wpłynąć na ogólnoświatowe oczekiwania dotyczące inflacji, bo USA to największa gospodarka na świecie.

Pojawia się wiele przesłanek dalszej presji wzrostowej na inflację. Ropa, która jest wskaźnikiem wyprzedającym dla inflacji, powraca w okolice 100 dolarów za baryłkę przez OPEC+, który zdecydował się na całkiem silne cięcie produkcji. Dolar nadal jest silniejszy od euro, powrót do parytetu nie jest bliski. EUR/USD notowany jest przy 0,97. Za dolara musimy płacić nawet powyżej 5 zł (kolejna kontrowersyjna konferencja prasowa prezesa NBP po decyzji RPP znów osłabiła polską walutę), za euro w okolicach 4,85 zł. Szwajcarski frank jest droższy od dolara zaledwie o 3 grosze.

Bardzo słaby złoty

"Dla euro i złotego zagrożeniem jest rozszerzenie się konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jednak tak dużej słabości złotego nie można uzasadniać tylko wojną" - podaje portal MarketNews24. "Konflikt, który Polska prowadzi z Unią Europejską i w konsekwencji brak europejskich środków finansowych z KPO, osłabia naszą gospodarkę, a zapowiedź wprowadzenia nowych podatków od nadmiernych zysków wobec firm prywatnych pogłębia obawy zagranicznych inwestorów" - czytamy.

- Istotna będzie także skala kryzysu energetycznego w Europie, jeśli zima okaże się łagodna, to euro i złoty powinny wzmocnić się wobec dolara, a o tym, czy inwestorzy postawią na taki scenariusz, powinniśmy wiedzieć w listopadzie bądź grudniu - komentuje Stajniak.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Najnowsze