Euro może mieć więcej do stracenia
W ocenie Przemysława Kwietnia głównego ekonomisty XTB, "słaby dolar w połączeniu z nieugiętą postawą RPP w sprawie stóp procentowych przekładają się na stabilność na rynku złotego, nawet w obliczu zawirowań na globalnych rynkach. Oczywiście, jeśli ostatecznie realizować się będzie scenariusz recesyjny złoty znajdzie się pod presją, ale na razie tak nie jest".
Jak czytamy w analizie Kwietnia z XTB, wzrost oczekiwań na cięcia ze strony Fed przełożył się na słabość dolara w sierpniu, ale ponieważ rynek wycenia w tym roku 4 obniżki (po 25bp) w USA i tylko dwie w strefie euro, wydaje się, że dolar może najgorsze mieć za sobą. "Innymi słowy, z obecnego punktu widzenia euro może mieć więcej do stracenia" - ocenia ekonomista. Jego zdaniem EBC niemal na pewno obniży w czwartek (12 września) stopy po raz drugi o 25 punktów bazowych i zapowie, że widzi dalsze umiarkowane tempo cięć.
Co wpływa na kursy walut?
Czynników jest wiele, ale istotne są przede wszystkim ceny na rynkach ropy, sytuacja geopolityczna i światowa gospodarka. W dobie bardzo dużej niestabilności zarówno geopolitycznej (wojna na Ukrainie), jak i ekonomicznej (wciąż wysoka inflacja, kryzys energetyczny) może coraz częściej dochodzić do wahań na rynkach walutowych.
Kursy walut 09.09.2024, godz. 07.10:
- kurs dolara amerykańskiego 1 USD: 3.86547;
- kurs franka szwajcarskiego 1 CHF: 4.56898;
- kurs euro 1 EUR: 4.28090;
- kurs funta szterlinga 1 GBP: 5.07038;
Co zrobić, by nie przepłacać przy zakupie obcych walut?
Kluczem jest bardzo systematyczna obserwacja rynku w momencie planowania zakupu i nie zostawianie tego na ostatnią chwilę. Oczywiście przy wymianie niewielkich kwot aż tak dużej straty nie ma, ale w przypadku większych już sytuacja staje się poważna i wybór właściwego momentu na kupno waluty obcej staje się kluczowy.
Waluty w Polsce wycenia Narodowy Bank Polski, który nim opublikuje dane kontaktuje się z innymi bankami, by tam uzyskać informacje o kursach euro i dolara oraz wylicza ich kurs według specjalnego algorytmu.
Polecany artykuł: