Sprawdzą czy mieszkańcy gminy przeszli koronawirusa

i

Autor: pixabay.com

Kwarantanna narodowa. Co wolno od 28 grudnia? Jest projekt rozporządzenia

2020-12-21 8:44

Tuż po świętach Bożego Narodzenia i przed Nowym Rokiem rozpocznie się kwarantanna narodowa. Nowe obostrzenia będą obowiązywać w całej Polsce od 28 grudnia 2020 r do 17 stycznia 2021 r. Co to oznacza w praktyce? Jak będzie działać kwarantanna narodowa tłumaczy projekt rządowego rozporządzenia. Co będzie wolno podczas narodowej kwarantanny? Co będzie zakazane?

Od 28 grudnia 2020 roku będzie trwać narodowa kwarantanna. Obostrzenia związane z koronawirusem potrwają do 17 stycznia. Oznacza to, że narodowa kwarantanna rozpocznie się tuż po świętach i obejmie m.in. ferie szkolne oraz Sylwestra. Chociaż liczba zakażeń koronawirusem ostatnio spadła, istnieje niebezpieczeństwo, że podczas niekontrolowanego okresu poświątecznego może znów wzrosnąć. Podobne środki ostrożności zastosowały Niemcy, Czechy i Słowacja.

- Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, także na ruch służbowy - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń w związku z epidemią został opublikowany w niedzielę w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, z planowanym terminem przyjęcia jeszcze w 2020 r. Jak narodowa kwarantanna będzie wyglądać w praktyce?

Gdzie kupić żywego karpia w 2020 r.? Jest dostępny tylko w dwóch sklepach

Express Biedrzyckiej - Sławomir Neumann: Narodowa jest nie kwarantanna, ale głupota PiS

Nowe obostrzenia, które wprowadzi narodowa kwarantanna, to m.in. ograniczenie działalności wielu branż. Zamknięte będą stoki narciarskie, a praca hoteli zostanie znacznie ograniczona. W noc sylwestrową wprowadzone zostaną ograniczenia, które internauci nazwali "godziną policyjną". Osoby powracające z za granicy zostaną objęte kwarantanną. Poza tym niektóre ograniczenia zostaną zniesione w przypadku zaszczepionych i ozdrowieńców.

Sonda
Czy zgadzasz się z polityką zaostrzania przez rząd restrykcji w związku z koronawirusem?

- Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu - czytamy w serwisie rządowym na temat Covid-19 i narodowej kwarantanny.

NARODOWA KWARANTANNA: JAKIE OGRANICZENIA?

 • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze