Dodatek dla nauczycieli do 31 sierpnia. Dostaną je wszyscy zatrudnieni
Wszyscy nauczyciele, którzy pracowali w 2024 roku na podstawie umowy o pracę będą mieli prawa do świadczenia urlopowego. Dotyczy to także tych nauczycieli, którzy od 1 września będą mieli ograniczony wymiar etatu, lub rozwiązaną umowę.
Wypłaty są realizowane niezależnie od sytuacji materialnej, czy życiowej nauczyciela, bo świadczenie pochodzi z odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).
Ile wyniesie świadczenie dla nauczycieli?
Świadczenie urlopowe w pełnej kwocie wynosi 2147,14 zł i może być pomniejszone w zależności od wymiaru i okresu zatrudnienia nauczyciela. Tym samym nauczyciel, który zaczął pracę np. w listopadzie 2023 roku otrzyma 10/12 świadczenia czyli ok. 1789,28 zł. Nauczyciele, którzy byli zatrudnieni na etacie i przepracowali rok szkolny otrzymają świadczenie w pełnym wymiarze.
Samo świadczenie nie podlega składce ZUS, ale jest opodatkowane. Jeśli świadczenie urlopowe to jedyna forma pomocy z jakiej skorzystał pracownik w danym roku szkolnym, to od kwoty zostanie odprowadzony podatek wysokości 12 proc.
Zgodnie z art. 53 Karty Nauczyciela odpis na ZFŚS to iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć, która jest korygowana pod koniec roku o 110 proc. kwoty bazowej wynikającej z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela. W przypadku innych branż wysokość odpisu podstawowego wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego jeżeli przeciętne wynagrodzenie w tym okresie było wyższe.
Warto podkreślić, że świadczenie jest obowiązkowe dla nauczycieli, ale nie dotyczy pracowników niepedagogicznych. Jak wyjaśnia Portalowi Samorządowemu Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum - Oświata” pracownicy niepedagogiczni mają swój sposób naliczania odpisu na ZFŚS. W ich wypadku świadczenie jest przyznawane na wniosek, a wysokość jest określana w oparciu o kryteria rodzinne, materialne i życiowe.
Polecany artykuł: