Paragony

i

Autor: Shutterstock

Lewiatan: Ceny żywności „zjadają” dochody Polaków

2018-02-15 22:15

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu 2018 r. o 1,9 proc. r/r, a w stosunku do grudnia o 0,3 proc. – podał w czwartek GUS. Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan, nie rokuje to dobrze realnym dochodom polskich gospodarstw domowych.

– W styczniu 2018 r. inflacja nieco wyhamowała, bo wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 1,9 proc. wobec wzrostu w okresie styczeń-grudzień 2017 r. o 2,1 proc. Nieco wyhamował, ale tylko w stosunku do ostatniego kwartału 2017 r., wzrost cen żywności, napojów bezalkoholowych, alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Tylko w stosunku do 4. kwartału ubr., bowiem już odnosząc wzrost cen żywności, napojów bezalkoholowych, alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych do całego 2017 r. (o 3,6 proc.), dynamika tej grupy cen poszybowała ponad średnią z 2017 r., i wynosiła 4,1 proc. r/r. – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Sprawdź także: Ogromne podwyżki cen żywności i kosztów mieszkania. Szokujące dane GUS

Zdaniem ekspertki dane GUS nie wróżą dobrze realnym dochodom polskich gospodarstw domowych. Jej zdaniem wzrost cen silnie będą odczuwać zwłaszcza gospodarstwa domowe z niższymi dochodami rozporządzalnymi. Wpłynie na mocny wzrost opłat za mieszkanie oraz cen usług zdrowotnych.

Czytaj też: Szokujące dane GUS! Ile naprawdę zarabiają Polacy?

– W kontekście sytuacji na rynku pracy, gdy stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2017 r. 6,6 proc., a bezrobocia wg BAEL - 4,4 proc., należy spodziewać się jeszcze silniejszego niż w 2017 r. wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Będzie on bowiem „wymuszany nie tylko brakiem pracowników i zapewne wykorzystywaniem wynagrodzeń do ściągania ich do siebie z innych firm, ale właśnie także inflacją, a przede wszystkim wzrostem cen żywności. A to zwiększać będzie ogólny wzrost cen – ocenia ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Zobacz również: Największe podwyżki żywności od 6 lat. Zabraknie nam pieniędzy na Święta?

Jej zdaniem nic nie wskazuje jednak na to, aby istniało ryzyko znacznego oddalenia się od celu inflacyjnego (2,5 proc.). Jak podkreśla, będzie to kluczowe dla decyzji Rady Polityki Pieniężnej, a tym samym dla gospodarstw domowych i firm, które mają kredyty.

 

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze