Butelka, alkohol

i

Autor: Pixabay

Litry wypitego ALKOHOLU! W ubiegłym roku Polacy pobili REKORD

2021-02-15 13:07

Polacy w 2020 r. wydali na trunki 39,1 mld zł, ponad 1000 zł na głowę. To więcej niż rok wcześniej, głównie przez 10-proc. wzrost akcyzy – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Według danych NielsenIQ, które publikuje „Rzeczpospolita”, wartość rynku wzrosła o 7 proc. „To m.in. efekt zwrotu klientów w stronę droższych trunków” – wskazuje gazeta.

Najszybciej urosła sprzedaż whisky – o 20 proc., do 3,2 mld zł. „Pijemy droższe trunki, ale ilościowo sprzedaż alkoholu powoli spada, m.in. za sprawą piwa” – mówi cytowana przez dziennik Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca NielsenIQ.

Zenek Martyniuk wyznał, że nie pije od 10 lat. Jego syn nie stroni jednak od alkoholu

Na alkohol wydajemy więcej niż na leki i inne produkty w aptekach. Z akcyzy budżet zyskał do końca października ub.r. niemal 10,5 mld zł – wskazuje gazeta. Dla porównania, jak wynika z ubiegłorocznego raportu Nielsena, globalnej spółki zajmującej się analityką pomiarową i analizą danych, w Stanach Zjednoczonych sprzedaż alkoholu w sklepach wzrosła niemal o 27 proc. Nie uwzględnia to spożywania napojów alkoholowych w barach czy restauracjach. 

Tyle zarabia rządowy kierowca. Będziecie w szoku

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega, że zbyt duża ilość alkoholu może osłabić reakcję immunologiczną organizmu na COVID-19. Według WHO skutki nadmiernego spożycia alkoholu są przyczyną ponad 3 milionów zgonów na całym świecie. Wiążą się z uszkodzeniem wątroby i niektórymi postaciami raka, w tym raka wątroby, piersi i okrężnicy. 

Dziennik „USA Today” wskazuje, że w ameryce nadużywanie alkoholu i próby leczenia nałogu widoczne jest zwłaszcza w regionach najbardziej dotkniętych wirusem.

Najnowsze