Urząd dzielnicy Ursynów

i

Autor: Ewa Sas

Lockdown. Do urzędu tylko po umówieniu wizyty?

2021-03-22 12:10

W związku z wprowadzeniem od soboty 20 marca ogólnokrajowego lockdownu, również urzędy będą przyjmowały petentów w ograniczonej formie. Od poniedziałku 22 marca wizyty mieszkańców w urzędach będą mogły się odbywać jedynie w części wybranych spraw i tylko po wcześniejszym umówieniu się. Na razie, rząd poinformował, że ogólnopolski lockdown będzie trwał do 9 kwietnia.

Ogólnokrajowy lockdown odbije się także na funkcjonowaniu urzędów, które od poniedziałku 22 marca mają przyjmować petentów jedynie w wybranych sprawach i po wcześniejszym umówieniu wizyty. Wszystkie państwowe obiekty mają od teraz funkcjonować w tzw. trybie wewnętrznym. W jednej z ostatnich wypowiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski apelował do pracodawców, żeby w miarę możliwości przechodzić na pracę w trybie online. Oszacowana została także kwota jaką kasę państwa będzie kosztował obecny lockdown. Budżet ponosi w związku z tym miliard złotych strat dziennie. 

Czytaj też: Ile będą kosztować ugody z frankowiczami? BOŚ już wyliczył!

Między innymi w związku z apelem ministra Niedzielskiego urzędy miejskie w całej Polsce, na swoich stronach internetowych, zaczęły informować o wprowadzeniu ograniczenia wizyt stacjonarnych. 

Urzędy ograniczają swoją dostępność już od poniedziałku 22 marca

- Od najbliższego poniedziałku, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie będą dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych będą nieczynne - można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu miasta w Krakowie. 

Na podobny krok zdecydowano się także we Wrocławiu, gdzie urzędnicy apelują do mieszkańców o odłożenie wszelkich spraw urzędowych na termin po zakończeniu lockdownu. 

- W związku ze stanem epidemii prosimy o odłożenie wszelkich spraw urzędowych (…). Wszystkie terminy urzędowe, których ustalanie pozostaje w gestii Prezydenta Wrocławia, zostaną odpowiednio wydłużone - napisano w komunikacie urzędników z Wrocławia. 

Zobacz również: Twardy lockdown w Polsce. Surowe ograniczenia wracają

W innych miastach także postanowiono wprowadzić różnego rodzaju ograniczenia, które mają w jak największym stopniu zapobiec bezpośredniemu kontaktowi urzędników z mieszkańcami. Najczęściej jest to prośba o ograniczenie się do rozmowy telefonicznej, bądź załatwienie sprawy online. W niektórych miastach wprowadzono również specjalny kalendarz, w którym można umówić się na konkretny termin wizyty

Sonda
Czy uważasz, że ograniczenia wprowadzane w urzędach ograniczą rozprzestrzenianie się COVID-19?
Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Psim obowiązkiem Morawieckiego jest się tłumaczyć
Najnowsze