pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Lockdown w Polsce: Nowa tarcza dla firm. Znamy szczegóły

2020-11-05 17:15

Przedsiębiorcy boją się, że kolejny lockdown doprowadzi do katastrofy finansowej. Rosnąca liczba zachorować spowodowała, że trzeba było wprowadzić kolejne obostrzenia, które uderzyły w takie branże jak gastronomia. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? PFR przygotował nową tarczę finansową dla przedsiębiorstw objętych restrykcjami. Na pomoc przeznaczonych może być nawet 10 mld zł.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń na terenie całej Polski. Poza zmianami w edukacji, nowe zasady uderzyły w takie branże jak gastronomia. Wraz z wprowadzeniem nowych obostrzeń, rząd ogłosił uruchomienie programu przypominającego wiosenną tarczę antykryzysową. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

Według ustaleń "Business Insider" do rozdania jest ponad 10 mld zł. Pieniądze mają trafić do najbardziej zagrożonych sektorów gospodarki, a więc głównych biznesowych ofiar pandemii koronawirusa - gastronomii i hotelarstwa. Wśród narzędzi znajduje się ogromne dofinansowanie do 70 proc. kosztów stałych, które zostanie w całości umorzone. Tarcza miałaby wejść w życie z początkiem nowego roku.

Poza tym w nowej tarczy wrócą dobrze znane z wiosennego lockdownu rozwiązania, takie jak postojowe, zawieszenie płacenia składek na ZUS czy małe dotacje w wysokości 5 tys. zł

- Jesteśmy w pełni przygotowani do dalszego wsparcia dla firm i ochrony miejsc pracy. TF MSP to obecnie 61 mld zł, czyli mamy bufor 14 mld zł. TF DF zakładamy 10 mld zł, czyli mamy 15 mld zł bufor. Środki są wystarczające i powinny być głównie dopasowane do potrzeb - napisał na Twitterze Paweł Borys.

ZOBACZ TEŻ: Tarcza antykryzysowa 2.0. Pomoc dla firm, ulgi. Sprawdź, na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

- W najgorszej pozycji znajduje się obecnie ok. 30 branż, które jak wyliczyli ekonomiści ING Banku Śląskiego, odpowiadają za ok. 5 proc. PKB i zatrudniają ok. 5 proc. wszystkich pracowników w Polsce. Są to przede wszystkim firmy związane z kulturą, rozrywką, spotkaniami, eventami, gastronomią, cateringiem i hotelarstwem - podał "Business Insider"

Według ustaleń portalu, firmy z tych branż, których obroty spadły o 30 proc., mogą otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 70 proc. kosztów. Poza tym w grę wchodzi 100-proc. umorzenie subwencji z pierwszej tarczy finansowej dla MŚP. Warunkiem jest odnotowanie spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 o 30 proc.

Poza tym rząd przedstawił pakiet 10 działań antykryzysowych.

  • Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

  • Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

  •  Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

  • Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Najnowsze