Koferencja premiera Mateusza Morawieckiego 04.11.2020. O której godzinie? Gdzie oglądać? Premier ogłosi dzisiaj nowe obostrzenia

i

Autor: KPRM O której konferencja premiera 4.11.2020? Będą nowe obostrzenia!

Tarcza antykryzysowa 2.0. Pomoc dla firm, ulgi. Sprawdź, na co mogą liczyć przedsiębiorcy

2020-11-05 14:23

Spełnia się czarny sen przedsiębiorców. Podczas gdy gwałtownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem, konieczne jest wprowadzenie nowych obostrzeń. Pracodawcy boją się powtórki sytuacji z wiosny, kiedy na kilka tygodni zamarłą cała gospodarka. To co dobre dla zdrowia, może okazać się katastrofalne dla portfeli. Aby walka z koronawirusem nie przerodziła się w wielki kryzys, rząd przedstawił nowy plan wsparcia biznesu. Jakie rozwiązania znalazły się w nowej tarczy antykryzysowej?

Nowy lockdown w Polsce - W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, przygotowaliśmy 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców. Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości. Budowa szpitala na PGE Narodowy dobiega końca, kolejne szpitale tymczasowe powstaną w każdym województwie, powiększyliśmy bazę izolatoriów i liczbę łóżek w szpitalach, tarcze antykryzysowe wciąż wspierają polskie firmy, wprowadzamy testy antygenowe oraz pulsoksymetry. To tylko niektóre z podjętych działań w walce z wirusem - poinformowała Kancelaria Premiera.ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus w Polsce. Co to jest lockdown. Czym to grozi?

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń na terenie całej Polski. Poza zmianami w edukacji, nowe zasady uderzyły w takie branże jak gastronomia. Wraz z wprowadzeniem nowych obostrzeń, rząd ogłosił uruchomienie programu przypominającego wiosenną tarczę antykryzysową. Pomoc dla biznesu to 10 punktów rozwiązań, które mają uchronić gospodarkę przed kryzysem i bezrobociem. PFR określa ten pakiet jako "Tarczę Antykryzysową 2.0".

Sonda
Czy uważasz, że za obowiązkową kwarantannę, każdy obywatel automatycznie powinien otrzymywać odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej?

- W związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 – 10 działań celem ochrony miejsc i przedsiębiorstw - napisał na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju

Zasadniczą różnicą między wiosenną tarczą a jesienną jest sposób, w jaki będzie udzielana pomoc. Nowe rozwiązania zakładają wsparcie bezpośrednio dla przedsiębiorców, których firmy objęto obostrzeniami. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. umorzenie subwencji, wydłużenie poprzednio udzielonego wsparcia z Tarczy Finansowej czy zmiana zasad liczenia szkody.

Pełną listę rozwiązań znajdziecie poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Totalny lockdown! Pełna izolacja, wszystko zamknięte! To się dzieje - rząd zdecydował

Gigantyczna kolejka do testów na koronawirusa w Skawinie

10 działań antykryzysowych dla firm

- W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, przygotowaliśmy 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców - podała Kancelaria Premiera.

  • Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,zgodnie z pierwotnym kształtem programu

Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

  • Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  • Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

  •  Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

  •  Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

  • Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Najnowsze