Lombardy pod nadzorem KNF
Zgodnie z ustawą, chcąc prowadzić taką działalność będzie ją można zarejestrować wyłącznie formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem na minimalnym poziomie 50 tys. zł. albo spółki akcyjnej. Firma będzie musiała być zarejestrowana w specjalnym systemie działalności lombardowej prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Za prowadzenie działalności bez wpisu do rejestru maksymalna kwota grzywny wzrasta do 500 tys. zł.
Według nowego prawa przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową zaliczają się do instytucji obowiązanych, które muszą stosować się do regulacji zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Klient będzie musiał teraz być poinformowany o:
- dane firmy, numer w rejestrze
- kwota pożyczki i sposób jej ustalenia
- całkowity koszt pożyczki z rozbiciem na składowe (oprocentowanie, opłaty itp.)
- całkowita kwota do spłaty
- sposób ustanowienia zabezpieczenia, opis przedmiotu (obowiązkowe będzie sfotografowanie)
- szacunkowa wartość przedmiotu zabezpieczenia i sposób jej ustalenia
- sposób sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia
Jak czytamy w ustawie "umowa nie może być zawarta na okres krótszy niż siedem dni. Jak podkreśla Rzecznik Finansowy, ustawa chroni także konsumenta przed ponoszeniem nieproporcjonalnie wysokich dodatkowych kosztów innych niż odsetki, wskazując, że maksymalne pozaodsetkowe koszty konsumenckiej pożyczki lombardowej nie mogą przekroczyć 20 proc. kwoty udzielonej pożyczki w pierwszym roku, powiększonej o 10 pkt proc. w każdym następnym (przy czym w żadnym wypadku koszty te nie mogą być wyższe niż 45 proc. kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej)."
Gdy konsument nie spłaci w całości pożyczki w terminie, to może odkupić przedmiot zabezpieczenia lombardowego w terminie 30 dni od dnia pierwotnego terminu spłaty.