połączenia lotnicze

i

Autor: Pixabay.com

LOT dostanie miliardy złotych od rządu. Wypłaty jeszcze przed świętami

2020-12-23 14:00

Okrągłe 3 miliardy złotych. Taką kwotę otrzymają Polskie Linie Lotnicze LOT. Taka pomoc ze strony państwa nie powinna dziwić - z powodu pandemii, transport lotniczy praktycznie zamarł. Podobnego zdania jest Paweł Borys, szef PFR, który tłumaczy, że jeszcze przed pandemią spółka radziła sobie bardzo dobrze.

PLL LOT otrzymają z budżetu państwa 3 miliardy złotych. 1,8 mld z tej kwoty to pożyczka wypłacona przez PFR. Reszta kwoty to bezzwrotna dotacja państwowa. Jak tłumaczy Paweł Borys z PFR, pomoc jest uzasadniona, ponieważ do niedawna spółka była rentowna i rozwijała się. Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa, która gwałtownie ograniczyła zainteresowanie podróżami lotniczymi. Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach po 900 mln zł każda. Pierwszą ratę LOT otrzyma jeszcze w tym roku. Druga trafi to linii lotniczych w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony. Zobacz, do kiedy otrzymasz pieniądze

Niezłomne terenówki dla Straży Granicznej. Te samochody nie boją się bezdroży

Aby sfinansować pomoc PFR przeprowadzi emisję obligacji 7-letnich na kwotę 900 mln zł. - Wszystko się wydarzy w części jeszcze przed świętami i w części jeszcze przed sylwestrem, ale zdążymy. Jesteśmy przygotowani do tego, właściwie czekaliśmy tylko na tą zgodę KE - powiedział PAP Borys. Łączną kwotę 3 mld zł na pomoc dla LOT ze względu na pandemię koronawirusa zatwierdziła Komisja Europejska.

Najnowsze