Centrum handlowe rodzina

i

Autor: pixabay.com

Zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony. Zobacz, do kiedy otrzymasz pieniądze

2020-12-23 12:20

Dobra wiadomość dla rodziców. Po świętach, zasiłek opiekuńczy nie zniknie! Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostaną wydłużone! Sprawdźcie do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach i komu przysługuje.

Pod koniec listopada Ministerstwo Rodziny poinformowało, że zasiłek opiekuńczy skończy się dokładnie w Wigilię, 24 grudnia. Na szczęście dla rodziców, wszystko wskazuje na to, że zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony. Wszystko przez trudną sytuację epidemiologiczną i wciąż szalejącego w Polsce koronawirusa. Do kiedy wypłacany będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Do niedawna rząd tłumaczył, że nie ma powodu, aby wypłacać zasiłek w okresie świątecznym, ponieważ rodzice w większości i tak będą siedzieć w domu. W międzyczasie okazało się jednak, że wchodzą nowe obostrzenia, zgodnie z którymi dzieci do lat 16 mają zakaz wychodzenia z domu bez opieki do 17 stycznia. W efekcie konieczne będzie zapewnienie im opieki. Rząd ostatecznie zmienił zdanie. Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt rozporządzenia, który przedłuży wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 17 stycznia 2021 roku, czyli do końca ferii.

SZOK! Księża chcą WIĘCEJ PIENIĘDZY przez KORONAWIRUSA. Ile włożyć do koperty? Kolęda 2021

"Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także osobom uprawnionym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki. Nie ma innej możliwości osiągnięcia celu projektu za pomocą innych środków" - czytamy.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: PiS flirtuje z antyszczepionkowcami

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko
  • gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Sonda
Ferie zimowe 2021 w jednym terminie to dobra opcja?

Uwaga! Tak jak dotychczas, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze