W niedzielę lotnisko Chopina w Warszawie wznowiło większość połączeń z Turcją. W niedzielę wstrzymano jednak niektóre przyloty z Turcji, m.in. z Antalyi na Okęcie. Połączenia z Krakowa i Katowic są realizowane zgodnie z planem.
Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez MSZ, ambasadę RP w Ankarze i Konsulat Generalny RP w Stambule. Na stronie MSZ oraz polskich placówek dyplomatycznych widnieją komunikaty, w których kategorycznie odradza się wyjazdów do Turcji do czasu, kiedy sytuacja się uspokoi. Osoby, które znajdują się w ośrodkach turystycznych, powinny bezwzględnie przestrzegać zaleceń organizatorów wycieczek.
Przeczytaj również: Turcja na wakacje. Co zrobić z wykupioną wycieczką? [AKTUALIZACJA]
W sobotę wieczorem, po całodobowej przerwie, połączenia lotnicze wznowił turecki port lotniczy port lotniczy Stambuł-Ataturk, jednak z lotów korzystali tylko nieliczni. Na lotnisku utrzymywała się atmosfera niepewności. Kiedy nieliczni podróżni ustłyszeli dobiegające eksplozje, wpadli w panikę. Myśleli, że jest to kolejny atak terrorystyczny i nerwowo szukali schronienia w toaletach oraz innych częściach lotniska. Sytuacja poprawiła się dopiero po tym, jak rząd wysłał na lotnisko grupę zwolenników prezydenta.
Niektóre granice z Turcją zostały zamknięte. Na taki ruch zdecydowała się m.in. Bułgaria. W większości tureckich kurorów nie stwierdzono jednak zagrożenia, nie ucierpiał także rzaden Polski turysta. Jak informuje MSZ, w dalszym ciągu mogą występować ograniczenia w komunikacji telefonicznej i internetowej, a także – lądowej i lotniczej.
Może cię zainteresować: Część lotów na kierunkach Okęcie - Turcja anulowana
Biura podróży Rainbow i Neckermann nie odwołały wycieczek. W Rainbow te osoby, które wolą wybrać inną destynację niż Turcja, mogą skorzystać z takiej oferty i dokonać bezpłatnej zamiany. Bardziej radykalne środki wprowadziło biuro podróży TUI, które wstrzymało wyloty do Turcji. Podobnie postąpiło biuro podróży „Itaka". Zdecydowało się ono wysłać w sobotę do tureckiej Antalyi samoloty wyłącznie po klientów, którzy przebywają na miejscu lub mają wykupione bilety powrotne na ten sam dzień. Pozostani pasażerowie są proszeni o kontakt z biurem obsługi klienta.
Pod poniższymi numerami telefonów można szukać dodatkowych infromacji i raportować niepokojące sytuacje:
Ambasada RP w Ankarze:
90 530 469 12 61
Konsulat Generalny RP w Stambule:
90 530 469 18 81
Infolinia w MSZ:
22 523 88 80
Źródła: tvn24bis.pl, wyborcza.biz, logistyka.wnp.pl, money.pl