Śledztwo w sprawie umowy Orlenu i Synthosu

i

Autor: Shutterstock, synthossa / Wikipedia

SMR

Małe reaktory atomowe pod lupą prokuratury. Śledztwo w sprawie projektu Orlenu i Synthosu

2025-04-10 8:07

Wraca sprawa budowy małych reaktorów atomowych, którą już wcześniej interesowały się polskie specsłużby. Tym razem prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, czy doszło do nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji dotyczących inwestycji Orlenu i Synthos Green Energy, spółki należącej do grupy Michała Sołowowa.

Prokuratura bada decyzje Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" ("DGP"), Lubelska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie potencjalnego niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez ministra klimatu i środowiska w okresie od 27 listopada do 13 grudnia 2023 roku. Sprawa dotyczy wydania decyzji zasadniczych dla projektu budowy małych reaktorów jądrowych przez Orlen Synthos Green Energy.

Prok. Jolanta Sołoducha z ośrodka zamiejscowego PO w Chełmie poinformowała "Dziennik", że śledztwo koncentruje się na "sześciokrotnym wykonaniu z góry powziętego zamiaru", polegającym na "narażeniu bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez wydanie dla sześciu należących do Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie sześciu decyzji zasadniczych dotyczących pozwoleń na wykonanie inwestycji w postaci budowy funkcjonalnie ze sobą powiązanych obiektów energetyki jądrowej składającej się z czterech reaktorów jądrowych BWRX-300, przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego i obiektu do przechowywania odpadów promieniotwórczych".

Projekt jest zagrożeniem dla "bezpieczeństwa państwa"?

W ocenie śledczych, wydane decyzje mogły doprowadzić do stworzenia "realnego zagrożenia negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo państwa". To stawia pod znakiem zapytania cały projekt budowy małych reaktorów jądrowych i rodzi obawy o przyszłość polskiej energetyki.

Obecnie śledztwo jest na wczesnym etapie. Prokuratura gromadzi dokumentację z ministerstw i wystąpiła do szefa ABW w Warszawie o uchylenie klauzuli "poufne" z negatywnych opinii agencji. 

Zgoda ówczesnej szefowej resortu klimatu i środowiska, Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, została wydana pomimo dwukrotnie wyrażonej negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz rekomendacji odmownej decyzji ze strony ministerialnego Departamentu Energii Jądrowej

Super Biznes SE Google News
Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze