maliny

i

Autor: Pixabay.com

Maliny droższe niż benzyna! Ceny oszalały

2021-07-12 13:59

Ceny malin w skupach dochodzą do nawet 10 złotych za kilogram - dla porównania w zeszłym roku było to w okolicach czterech złotych. Według ekonomistów, owoce te mogą być jeszcze droższe. Jak podaje polsatnews.pl, jedno opakowanie malin, w którym znajduje się 125 gramów tych owoców, w zależności od miejsca kosztuje od czterech do ośmiu złotych.

W przeliczeniu na kilogram daje to wydatek nawet 30 złotych. Ceny w skupach dochodzą teraz do około 10 złotych za kilogram (w zeszłym roku cztery zł), ale mają być jeszcze wyższe. - Słyszałem, że mają kosztować po 15-16 zł za kilogram, w tej chwili w skupie kosztują 9,50 zł, a u nas 6 zł za pół kilo - powiedział w rozmowie z Polsat News sprzedawca pan Andrzej. - To wynika z tego, że w Serbii jest nieurodzaj malin i przez to u nas jest taka cena. Jakby w Serbii był urodzaj malin, to nie byłoby takich cen u nas w Polsce. Tam gradobicie było, jakieś mrozy, katastrofa - dodał sprzedawca.

Podobnego zdania jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców. - Osobiście uważam, że maliny powinny być w okolicach 10 zł za kilogram - stale. Ale w tym roku mogą dochodzić do 16 zł za kilogram w skupie - mówi Marcin Ślusarek.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

"Ceny bez wątpienia są bardzo wysokie. W niektórych zakładach przekroczyły poziom 400 dinarów za kilogram. Producenci są przekonani, że w tym sezonie przekroczona zostanie bariera 4,00 euro/kg – 18,00 zł/kg" - pisze natomiast portal sad24.pl. Dziennikarze zauważają jednak, że maliny kupowane bezpośrednio od rolników, można nabyć znacznie taniej.

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

W niektórych mniejszych miejscowościach opakowanie malin deserowych kosztuje nawet niecałe trzy złote. Powodem ma być m.in. to, że ich produkcja jest tańsza, niż tzw. malin przemysłowych. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny malin będą w 2021 roku wyższe nawet o 300 proc. Na cenę owoców wpływa także inflacja oraz wysokie ceny benzyny.

PiS dopłaci do naszych samochodów. Jak dostać pieniądze?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany