ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Adam Nocoń Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Mały ZUS Plus 2020. Jak skorzystać z nowej ulgi? [PORADNIK]

2019-12-28 10:54

Pod koniec roku Senat jednogłośnie przyjął ustawę wprowadzającą Mały ZUS Plus. Dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorcy oszczędzą na składkach nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wyjaśniamy kto może skorzystać z nowych ulg i na jakich zasadach.

Nowy rok 2020 oznacza także nowe zmiany i przywileje dla przedsiębiorców. Od stycznia wejdzie w życie ustawa ograniczająca zatory płatnicze, a także szereg nowych, przyjaznych przepisów. To nie koniec zmian. Niedługo później, bo 1 lutego 2020 roku, skorzystamy z nowej ulgi, czyli Małego ZUS Plus.

ZOBACZ TEŻ: Od 1 stycznia Urząd Skarbowy nie przyjmie PIT, CIT i VAT na dotychczasowe rachunki

Co daje Mały ZUS Plus?

Ustawa wprowadza obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Nowe prawo dotyczy tych przedsiębiorstw, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł. Przykładowo w praktyce ma to wyglądać następująco: przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Mały ZUS Plus: kto może skorzystać?

Z nowej formy preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne skorzysta więcej firm, niż z dotychczasowych rozwiązań. Granicą jest kwota 120 000 zł. Aby skorzystać z Małego ZUS Plus nie można przekroczyć takiej kwoty przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez 2019 rok.

 • - Nie zmienia się wymóg prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych – tylko po spełnieniu tego warunku możesz korzystać z Małego ZUS lub Małego ZUS Plus - przypomina ministerstwo.

Mały ZUS Plus: Kto nie może skorzystać?

Jak przypomina rząd w komunikacie, z Małego ZUS i Małego ZUS Plus nie możesz korzystać, jeśli nie spełnisz podstawowych wymogów dotyczących przychodu i czasu prowadzenia działalności gospodarczej lub:

 • rozliczasz się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystałeś ze zwolnienia z VAT - tacy przedsiębiorcy nie składają do urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT, z których ZUS pozyskuje dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek,
 • spełniasz warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne
  (od podstawy wynoszącej 30 % minimalnego wynagrodzenia),
 • w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej korzystałeś z Małego ZUS  36 miesięcy,
  podlegasz ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej),
 • wykonujesz dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robiłeś dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z ulgi wykluczeni są także przedsiębiorcy, którzy w 2019 roku prowadzili działalność jako twórcy/artyści, osoby wykonujące wolny zawód, jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o., oraz jako osoba prowadząca szkołę, lub przedszkole.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Zakaz handlu 2020! Które niedziele będą handlowe?

Jak długo możesz korzystać z Małego ZUS Plus?

Z nowego rozwiązania korzystać można maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne, do tego okresu wlicza się czas, w którym korzystało się z Małego ZUS w 2019 r.

 • - Przykład: Przedsiębiorca, który w 2019 r. przez 12 miesięcy korzystał z Małego ZUS, w ciągu następnych 48 miesięcy będzie mógł z niego korzystać przez maksymalnie 24 miesiące - czytamy na stronie rządu.

Mały ZUS Plus: Do kiedy się zgłosić? [WAŻNE DATY!]

Aby skorzystać z ulgi w ramach Małego ZUS Plus należy w kalendarzu zaznaczyć kilka bardzo ważnych dat. Nie należy czekać do lutego, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Ważne formalności należy wykonać jeszcze w styczniu! Wszystko zależy od tego, jak rozliczałeś się do tej pory.

 • Nie korzystałem z dotychczasowego Małego ZUS, ale spełniłem warunki, które obowiązują do 31 stycznia 2020 r.

Musisz wyrejestrować się z ubezpieczenia (formularz ZUS ZWUA), a potem zgłosić się do ubezpieczenia z nowym kodem dla Małego ZUS (formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA). Zgłosić można się za pośrednictwem CEIDG lub bezpośrednio w ZUS. Ostateczny termin mija 8 stycznia 2020 roku.

 • Nie korzystałem z Małego ZUS do 31 stycznia 2020 i spełniam nowe zasady.

W tym przypadku również należy zacząć od wyrejestrowania się z ubezpieczenia (ZUS ZWUA). Potem trzeba zgłosić się do ubezpieczenia z nowym kodem dla Małego ZUS Plus. Tu również potrzebne będą formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Inny jest jednak termin. W tym przypadku czas masz aż do 29 lutego 2020 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podwyżka ZUS, droższy prąd i podniesienie płacy minimalnej. To przedsiębiorcy dostali pod choinkę

 • Korzystam z Małego ZUS w styczniu 2020 r., ponieważ zgłosiłem się w 2019 r.

Dobra wiadomość, czeka cię mniej formalności. Do nowego Małego ZUS Plus przechodzisz bez wyrejestrowywania się i ponownego zgłoszenia. Musisz jednak przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informację o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Ostateczny termin to data złożenia imiennego raportu miesięcznego albo w deklaracji rozliczeniowej za luty 2020 roku.

 • Korzystam z Małego ZUS w styczniu 2020, ponieważ zapisałem się do 8 stycznia 2020 r.

Nie musisz się wyrejestrowywać. Musisz tylko przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informację informacje o zastosowanych formach opodatkowania w 2019 r., rocznym przychodzie i dochodzie z działalności w 2019 r. oraz o podstawie wymiaru składek ustalonej na 2020 r. Musisz to zrobić w terminie składania imiennego raportu miesięcznego albo w deklaracji rozliczeniowej, składanych za luty 2020 r.

 • Zaczynam prowadzić firmę/wznawiam działalność.

Osoby, które wznawiają lub dopiero zaczynają prowadzić działalność muszą po prostu zgłosić się do ubezpieczenia z kodem dla Małego ZUS Plus (formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA). Mają na to czas do 7 dni od pierwszego dnia prowadzenia/wznowienia działalności.

 • Zacząłem spełniać warunki Małego ZUS Plus w 2020 r.

Chodzi np. o firmy, którym skończył się okres na preferencyjne składki. Podobnie jak w poprzednich przykładach, zacząć należy od wyrejestrowania się z ubezpieczenia (formularz ZUS ZWUA) i zgłoszenia się do ubezpieczenia z kodem dla Małego ZUS Plus (ZUS ZUA/ZUS ZZA). Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni, od dnia, w którym spełnione zostały warunki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze