Emerytura

i

Autor: Shutterstock Emerytura

Mama 4 plus – które mamy nie dostaną świadczenia?

2019-02-27 5:56

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy wychowali czwórkę dzieci osiągnęli wiek emerytalny, a nie mają wypracowanej najniższej emerytury i brak im środków na utrzymanie się. 1 marca wchodzi w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym Mama 4 Plus. Niestety, są osoby, które w teorii mogłyby otrzymać świadczenie, ale nie mają do niego prawa.

Świadczenie nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.
Świadczenie nie będzie przysługiwać również, gdy po przyznaniu świadczenia osoba która je pobiera jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Powyższe zasady dotyczące pobytu w więzieniu nie będą miały zastosowania w przypadku osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Kto może ubiegać się o świadczenie

Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. poz. 303), świadczenie to będzie przysługiwać, po spełnieniu określonych warunków(wiek 60 lat dla Pań i 65 lat dla Panów, urodzenie i wychowanie lub wychowanie co najmniej czworo dzieci, brak niezbędnych środków utrzymania), wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które ukończyły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury w wysokości najniższej oraz niezbędnych środków utrzymania. O świadczenie będzie mogła ubiegać się matka, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci. Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu, w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę, analogicznie jak w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich, a także w razie długotrwałego zaprzestania sprawowania przez nią opieki.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest związana dyrektywami unijnymi w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz równego traktowania cudzoziemców z obywatelami polskim.

Poradnik Emeryta 2019

i

Autor: SuperBiznes

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze