W I kwartale tego roku 15,6 proc. pracowników najemnych miało 55 i więcej lat. Osiem lat temu było ich zaledwie 10,3 proc. – podaje Główny Urząd Statystyczny.
Odwrotna sytuacja jest w grupie pracodawców. Okazuje się, że w tym roku spośród 646 tys. zatrudniających co najmniej jednego pracownika aż 36 proc. ma 35–44 lata. Starsi właściciele firm w wieku 45–54 stanowią 23 proc. Dla porównania, jeszcze osiem lat temu najliczniejszą grupę wśród pracodawców (31 proc.) stanowiły osoby w wieku 45–54 lata. Młodszych od nich o dekadę było jedynie 28 proc. Zatem zmiana na tym polu jest diametralna.
Z czego to wynika? Wniosek jest prosty. Coraz więcej młodych stawia na własne firmy. Młodzi przedsiębiorcy są dość dobrze wykształceni (43 proc. ma ma wyższe wykształcenie), potrafią wnioskować o pieniądze unijne i stawiają już nie tylko na handel, ale i na inne dochodowe branże – np. edukację (takich firm jest o 125 proc. więcej niż przed ośmioma laty). Wpływ na takie statystyki ma również to, że ci, którzy ruszali z własnym biznesem w latach 90-tych idą na emerytury, a ich biznesy przejmują ich dzieci.
Źródło: forsal.pl