nawigacja

i

Autor: Pixabay

Przepisy drogowe

Mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie? Sprawdź, ile wynosi

2023-10-22 12:43

Korzystanie z nawigacji w samochodzie jest obecnie nieodłącznym elementem podróżowania. W szczególności przydaje się podczas dłuższych wyjazdów, zwłaszcza na nieznanych nam trasach. Jednak warto pamiętać, że nieumiejętne korzystanie z nawigacji może skończyć się mandatem. Zależy to głównie od celu, w jakim używamy tego urządzenia. Kiedy więc możemy otrzymać mandat za korzystanie z nawigacji w aucie?

Według informacji zawartych w serwisie Motoryzacja na INTERIA.PL, istnieje ryzyko otrzymania mandatu za niewłaściwe wykorzystanie nawigacji w samochodzie, zwłaszcza jeśli naruszamy obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Sytuacja, w której możemy otrzymać mandat, związana jest z używaniem smartfona w samochodzie w sposób niezgodny z przepisami. Zgodnie z art. 45 §2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabronione jest "korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz przyznanie 12 punktów karnych. Warto zatem pamiętać, że nawigacja w samochodzie nie jest sama w sobie zabroniona, ale nie możemy trzymać telefonu w ręku w trakcie jazdy.

Aby uniknąć konsekwencji prawnych, powinniśmy zadbać o odpowiednią infrastrukturę, na której umieścimy nasze urządzenie nawigacyjne. Podczas korzystania z nawigacji samochodowej warto przestrzegać kilku zasad. Jedną z najważniejszych jest zachowanie odpowiedniej widoczności na drodze. Telefon powinien być zamocowany w specjalnym uchwycie, zazwyczaj zaleca się montaż w lewej dolnej części przedniej szyby. Dzięki temu kierowca może swobodnie śledzić wskazówki nawigacji, nie odrywając wzroku od drogi. Jeśli montaż nawigacji w wskazanym miejscu nie jest możliwy, warto rozważyć zamocowanie jej w środkowej części przedniej szyby, najlepiej jak najniżej. Alternatywnie, można użyć uchwytu na smartfona zamocowanego na desce rozdzielczej, tak aby był w zasięgu wzroku kierowcy.

Quiz PRL. Polskie radio w PRL. 10/10 zdobędzie tylko wierny słuchacz

Pytanie 1 z 10
Rycerze trzej, którzy zwalczali chuć, musieli knuć jak się pozbyć:
Programy radiowe w PRL
Pieniądze to nie wszystko Rafał Trzaskowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze