Analiza Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, pokazuje, że Polacy zdecydowanie najchętniej budują domy na terenach wiejskich. Od lat cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. W 2019 roku to właśnie na wsiach powstało 61% wszystkich nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się nieduże miasta od 11 do 50 tys. (12%) lub poniżej 10 tys. (9%) mieszkańców. Wyraźnie unikamy dużych miast. Te, w których liczba mieszkańców wynosi od 251 do 500 tys., wybrało w ubiegłym roku tylko 2% osób planujących budowę, a te powyżej 500 tys. mieszkańców – 6%.
ZOBACZ TEŻ: Wakacje kredytowe jednak nie takie atrakcyjne. Klienci rezygnują
Wyniki badania pokazują, że przy wyborze lokalizacji kierujemy się przede wszystkim tym, czy dana okolica nam odpowiada (66%). Dla 32% badanych kluczowe znaczenie ma cena danej działki, a dla 21% – odległość od miejsca pracy. Wśród pozostałych aspektów wskazywano odległość od szkół i przedszkoli (19%) oraz od miejsca zamieszkania rodziny (17%). W przypadku co piątego ankietowanego lokalizację zdeterminowała odziedziczona działka.
W ostatnim roku najwięcej inwestycji powstało w województwach śląskim (13%), mazowieckim (12%) i dolnośląskim (11%), a najmniej w województwie opolskim oraz podlaskim (po 2%).
Pytani, co skłoniło ich do wybudowania domu, inwestorzy od lat najczęściej odpowiadają, że była to chęć realizacji marzenia. W najnowszej edycji badania w ten sposób odpowiedziała ponad połowa ankietowanych. 40% budujących stwierdziło natomiast, że kierowali się względami finansowymi, gdyż budowa domu wydawała im się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno mieszkania. Dla wielu osób zachętą był ogród (37%), a także możliwość zwiększenia powierzchni mieszkalnej (36%).
Trzeba zmierzyć się z biurokracją
Aby zrealizować marzenia i zamieszkać we własnym domu, nie wystarczy zainwestowanie odpowiedniej sumy pieniędzy. Budujący zmagają się także z wieloma dodatkowymi trudnościami podczas całego procesu inwestycyjnego. Jako najbardziej uciążliwe z nich w 2019 roku podawali oni załatwienie wszystkich formalności (48% badanych) i znalezienie odpowiedniej ekipy (40%). Co piąty badany miał problem ze zbilansowaniem budżetu. Inwestorzy źle wspominają również sprawowanie nadzoru nad ekipą budowlaną oraz trudności ze znalezieniem wykonawców.
– Poszukiwanie odpowiednich osób do pracy często wskazywane jest jako największa trudność podczas budowy domu. Dotyczy to zarówno ekipy budowlanej jak i wykończeniowej – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Aby jak najbardziej ułatwić sobie ten proces, warto rozpocząć go możliwie jak najwcześniej. Pozwoli nam to na rozważenie i porównanie dostępnych ofert oraz zapoznanie się z rekomendacjami poprzednich klientów firm budowlanych.
Budowa po trzydziestce
Wyniki ankiety Oferteo.pl pokazują, że budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby między 30 a 40 rokiem życia. W ostatnim roku co czwarty budujący miał między 31 a 35 lat, a 23% – między 36 a 40. Rzadziej dom budowały osoby po 40 roku życia (33% badanych), a najmniejszy odsetek stanowili badani przed 30-stką (18%).
47% budujących dom w 2019 roku przeprowadzało się do niego z własnego mieszkania, 17% – z wynajmowanej nieruchomości, a 15% wyprowadzało się od rodziców.
SPRAWDŹ TAKŻE: Zakaz reklamy Neosine Forte! Nawiązywała do koronawirusa