Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wstrzymującą emisję telewizyjną reklamy leku Neosine Forte firmy Aflofarm. Z jakiego powodu? W spocie pojawiła się grafika z wirusami przypominającymi wizualizacje koronawirusa COVID-19. Nie zgadza się z tym jednak marka, która podkreśla, że takich wizualizacji, z wirusem w roli głównej, wykorzystuje od sześciu lat.
ZOBACZ TEŻ: Drożyzna i limity na produkty. To wynik pandemii koronawirusa
Zakaz emisji dotyczy reklamy Neosine Forte, której akcja rozgrywa się w studiu telewizyjnym. Tam też kobieta i mężczyzna rozmawiają o działaniu leku, zachwalają, że to najlepsze rozwiązanie przeciwbólowe. Kiedy jednak bohater wspomina o przeciwwirusowym działaniu Neosine Forte, w tle pojawia się grafika wirusów łudząco podobnych do koronawirusa, tym samym sugerując, że lek chroni swoim działaniem przed SARS-CoV.
– Wirusy te zmniejszają się i znikają stopniowo w taki sposób, że w czasie 00:25 w miejscu gdzie były czarne wirusy o charakterystycznym kształcie COVID-19, na pomarańczowo-czerwonej płaszczyźnie wykazano dwie niewielkie żółte plamki. Tym samym odbiorca reklamy otrzymuje przekaz, zgodnie z którym produkt leczniczych Neosine Forte tabletki wykazuje skuteczność wobec zakażeń koronawirusem lub może chronić przed takim zakażeniem – napisał w decyzji GIF.
GIF uznał, że spot "w sposób wyjątkowo nieetyczny wykorzystuje obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniem koronawirusem COVID-19 i związane z zaistniałą sytuacją uczucie lęku i zagrożenia w społeczeństwie". Instytucja wszczęła postępowanie administracyjne wobec spółki Aflofarm w sprawie zgodności reklamy telewizyjnej leku Neosine Forte, a po przeanalizowaniu reklamy nakazała natychmiastowe zaprzestanie jej emisji.
Producent leku nie zgadza się ani z rozstrzygnięciem, ani trybem postępowania w tej sprawie. Firma zapewnia, że reklama w żaden sposób nie nawiązywała do koronawirusa, a wizualizacja, o której mowa, używana jest wykorzystywana w komunikacji marketingowej Neosine Forte od sześciu lat.
- Decyzję GIF będziemy kwestionować w trybie postępowania sądowo-administracyjnego - zapowiada Aflofarm.
SPRAWDŹ TAKŻE: Domy Pomocy Społecznej pod nadzorem rządu. Decyzja resortu w sprawie DPS
Źródło: wirtualnemedia.pl