Protesty rolników w całej Europie. Francja

i

Autor: EPA/Mohammed Badra

Kryzys w UE

Masowe protesty rolników w Europie. Niebezpieczeństwo poważne

2024-02-04 20:34

Protesty rolnicze na terenie UE zmieniają się w zjawisko masowe. Obejmują zarówno bogate państwa zachodnie, jak i wschodnią część Wspólnoty. Protesty dotyczą zwłaszcza rosnących wymagań ekologicznych. Serwisy Euronews oraz CNN opublikowały analizę zagadnienia pod względem gospodarczego ryzyka dla całej UE. Konkluzja jest dramatyczna.

Geneza protestów rolniczych sięga 2019 r. Zielony Ład

Europejski Zielony Ład zakłada cele ambitne ale niełatwe w codziennej realizacji. Autorzy politycznych założeń nie wzięli pod uwagę konsekwencji wtórnych w postaci realnego wpływu na producentów. Władze UE chciałby radykalnego ograniczenia nawozów sztucznych oraz znacznego zwiększenia obszaru rolnictwa w pełni ekologicznego. Sprzeciwiają się zarówno farmerzy, jak i partie skrajnie prawicowe na terenie całej Wspólnoty.

Nieustanne komplikacje ekologiczne w pakiecie z pandemią i wojną na Ukrainie zbudowały podstawy do powstania poważnego kryzysu. Wybuchają protesty z transparentami w rodzaju: „kiedy rolnicy są zrujnowani, to żywność jest importowana”.

Euronews.com podaje, że masowe protesty rolnicze mają wpływ na sektory takie jak transport, produkcja i wymiana handlowa. Negatywne konsekwencje dotyczą całej gospodarki w skali UE. Wspólnota musi wypracować porozumienie, aby zapewnić rolnikom zyski, które zrekompensują ekologiczną rewolucję.

Światowe media piszą o eksplozji rolniczych protestów w UE

Na początku lutego 2024 r. serwis cnn.com opublikował artykuł „Protesty rolników wybuchły w całej Europie”. Sam tytuł pokazuje, że nie chodzi o incydentalne przypadki. Zacytowano tam opinię „nie jesteśmy już w stanie żyć z naszego zawodu”.

CNN podaje, że najbardziej radykalne protesty wybuchły we Francji jednak objęły również kraje takie jak Włochy, Hiszpania, Rumunia, Grecja, Niemcy, Portugalia, Holandia i Polska. We wschodnich krajach UE pojawia się dodatkowo kwestia taniego importu z Ukrainy.

We Francji, gdzie według CNN protesty są najbardziej nasilone, rolnicy zablokowali kluczowe drogi do Paryża. W Portugalii manifestanci zablokowali granicę z Hiszpanią.

W publikacji CNN pojawia się konkluzja – skala kryzysu jest na tyle poważna, że stanowi wodę na młyn dla skrajnie prawicowych partii populistycznych.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu
Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze