Citi zwija swoją działalność na całym świecie. Wycofuje się również z Polski
Już w listopadzie 2023 r. prezes Banku Handlowego Elżbieta Czetwertyńska zapowiedziała sprzedaż segment bankowości detalicznej - Spodziewam się, że rozmowy z zainteresowanymi podmiotami rozpoczną się w najbliższych miesiącach.
Citigroup chce opuścić rynki w 13 krajach. Są to m.in.: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Kora, Malezja, Filipiny, Taiwan, Tajlandia, Wietnam, Bahrajn.
W planach jest wydzielenie meksykańskiej spółki Banamex. Ta ma stać się samodzielnym podmiotem, co sprawi, że liczba pracowników podlegających Citi spadnie o kolejne 40 tys. osób.
To właśnie wycofanie się z rynku rosyjskiego doprowadziło do ogromnych turbulencji finansowych. Nie bez wpływu na kondycję spółki miała również dewaluacja argentyńskiego peso oraz koszty restrukturyzacji, związane ze zwolnieniami około 7 tysięcy osób w 2023 roku. Z danych banku wynika, że wydatki w tym zakresie przyniosły stratę na poziomie 3,8 mld dol. 1,7 mld dol. z tej kwoty przeznaczone zostało na wpłatę do funduszu gwarancyjnego.
Zmiany dotkną nie tylko szeregowych pracowników, ale i kadry zarządzającej. W pierwszej fazie zwolnień z firmy odeszło 7 tys. osób. W samym trzecim kwartale odeszło 2 tys. zatrudnionych. Redukcja zatrudnienia pozwoli w ciągu 2 lat zaoszczędzić 2,5 miliarda dolarów. Citigroup zatrudnia zatrudnia obecnie 239 tysięcy pracowników na całym świecie.
Przychody Citi w roku 2023 wzrosły do 78,5 mld dol., czyli o 4 proc. Bank odnotował jednak wyraźny spadek zysków - te zmniejszyły się aż o 38 proc. i osiągnęły 9,2 mld dol. Wells Fargo, jeden z konkurentów banku, odnotował w tym samym czasie wzrost przychodów o 40 proc. do 82,5 mld dol.