Lokale na wynajem

i

Autor: Radosław Jóźwiak/UMŁ

Masz problem z kupnem mieszkania? Deweloperzy budują więcej pod wynajem

2021-09-07 13:51

Rosnące ceny mieszkań powodują , że rośnie zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Coraz więcej deweloperów buduje coraz więcej takich lokali. Inwestycje w segmencie lokali na wynajem instytucjonalny w pierwszym półroczu 2021 były ponad dwa razy większe niż w całym 2020 roku

W raporcie opublikowanym w „Pulsie Biznesu” czytamy, że firmy z branży PRS (private rented sector) do końca czerwca tego roku wydały ponad 2,2 mld zł. Do końca lipca oddano do użytku na zasadach wynajmu instytucjonalnego 72 65 lokali w 240 budynkach. Aż 25 tys. mieszkań jest na etapie budowy lub przygotowań do niej. W realizacji jest 300 budynków. W ciągu siedmiu lat sektor może osiągnąć nawet 90 tys. lokali czyli aż 12 razy więcej niż obecnie.

Dziś ruszyło XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Według Thinco zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest największe wśród młodych ludzi, studentów, par bezdzietnych czy imigrantów. Wiele osób po trzydziestce wynajmuje mieszkania z powodu rosnących cen mieszkań i dużej mobilności. Jak podaje „PB” - wśród budynków na wynajem jest większy udział małych mieszkań niż w inwestycjach deweloperskich przeznaczonych dla klientów indywidualnych. O ile w inwestycjach na sprzedaż często występują lokale 3-pokojowe, o tyle w budynkach PRS ich udział wynosi zaledwie 9,8 proc. Najwięcej jest mieszkań 2- pokojowych, oraz kawalerek.

Rośnie też liczba lokali w nowych inwestycjach przeznaczonych na wynajem instytucjonalny. Jest to spowodowane koniecznością zapewnienia opieki nad obiektem, im większy budynek, tym mniej pracowników trzeba zatrudnić do obsługi statystycznego mieszkańca. Eksperci Thinco podkreślają, że budynki pod wynajem instytucjonalny od początku planowane są z myślą o potrzebach najemców, różnią się od obiektów z mieszkaniami na sprzedaż większą przestrzenią wspólną i liczniejszymi udogodnieniami.

Express Biedrzyckiej - Tomasz Trela: Długo nie zobaczymy pieniędzy z UE
Sonda
Planujesz skorzystać z niskich stóp procentowych i wziąć kredyt?
Najnowsze