Stary i nowy system emerytalny
Od 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Wprowadzone zmiany nie objęły wszystkich ubezpieczonych w sposób jednakowy. Było to podyktowane zakresem zmian, a także kosztami reformy.
W odniesieniu do ubezpieczonych, którzy podlegali obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przed dniem 1 stycznia 1999 r., podstawę obliczenia emerytury, obok sumy zgromadzonych składek, stanowi też zwaloryzowana kwota kapitału początkowego.
Jak zwiększyć wysokość emerytury dla zatrudnionych przed rokiem 1999
- Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty (…) Jeśli zakład pracy już nie istnieje to na podstawie pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych wydawanych do końca 2000 roku czy legitymacji ubezpieczeniowej warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową (…) Braki w dokumentach nie oznaczają, że nie można złożyć wniosku o emeryturę. Można to zrobić a odnalezione dokumenty dostarczyć do ZUS. Wtedy kwota emerytury zostanie ponownie naliczona już z uwzględnieniem nowych zaświadczeń - podkreśla cytowana przez serwis interia.pl Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
W przypadku podejrzeń, że określony okres pracy nie został uwzględniony, można sprawdzić to w ZUS na podstawie jakiejkolwiek odnalezionej dokumentacji. Ponowne przejrzenie domowych archiwów z dokumentami jest potencjalnie opłacalne.