Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert Mateusz Morawiecki: Podatki trzeba płacić w Polsce

Mateusz Morawiecki: nie planujemy nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych

2022-07-03 9:18

W związku z KPO nie planujemy żadnych nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z polskatimes.pl. Premier Polski dodał, że rezygnacja z pieniędzy z KPO byłaby samobójstwem. A kiedy pieniądze z KPO w końcu dotrą do Polski? Polski rząd spodziewa się ich na przełomie roku 2022 i 2023.

Kamienie milowe KPO i nowe podatki

Mateusz Morawiecki w rozmowie z polskatimes.pl odpowiedział na pytanie dotyczące nowych podatków wynikających z KPO. Zatem czy rząd w ramach wypełniania tzw. "kamieni milowych" w Krajowym Planie Odbudowy, planuje wprowadzenie dodatkowych podatków od samochodów spalinowych? "Żadnych nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych nie planujemy" - oświadczył premier. "Nie ma co ulegać propagandzie osób mających złą wolę. W zapisach chodzi o to, aby pojazdy, które emitują mniej spalin i szkodliwych substancji, miały większe preferencje. Już dzisiaj tak jest. Możemy zatem kontynuować to, co jest obecnie, i już więcej nie będziemy musieli nic zrobić" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. I dodał: "Możemy też udzielić jeszcze wyższych preferencji na auta emitujące mniej trujących substancji. Już dziś jest tak, że od samochodów powyżej dwóch litrów pojemności skokowej silnika jest dużo wyższa akcyza i podatek niż ten, który jest nakładany na auta poniżej dwóch litrów pojemności skokowej silnika. Podobnie jest, jeśli chodzi o dopłaty i preferencje".

Dopłaty do samochodów elektrycznych

Zdaniem szefa polskiego rządu "mamy prawo konstruować taki system ulg, jaki uważamy za stosowny. Już dziś dokonujemy dopłat do samochodów elektrycznych. Za 2-3 lata będzie taki system, który będzie jeszcze bardziej odpowiadał na te potrzeby. Nie widzę zatem tutaj żadnego zagrożenia dla użytkowników pojazdów spalinowych w Polsce". A odnosząc się do zakładu, zaproponowanego mu przez Zbigniewa Ziobrę, w którym premier miałby wskazać, gdzie w dokumencie o KPO zaakceptowanym przez rząd, jest zgoda na "opodatkowanie samochodów diesla i benzynowych w Polsce", Morawiecki odpowiedział "o przyszłość Polski nie chcę się zakładać. Wolę o nią zadbać".

Tańczące z Promocjami 30.06.22
Sonda
Co myślisz o samochodach na prąd?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze