Artur Soboń

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Artur Soboń

Artur Soboń: Jest już niższy PIT i będą zmiany w CIT. Zmiany w podatkach 2022

2022-07-02 11:00

Artur Soboń, wiceminister finansów na konferencji prasowej poświęconej zmianom w systemie podatkowym podkreślił, że już obowiązuje niższy PIT i będą zmiany też w podatkach od firm, czyli CIT. - Nowe rozwiązania, które zaproponujemy będziemy punkt po punkcie konsultować z różnymi branżami. Chciałbym by zmiany podatkowe zawsze były w konsultacji z rynkiem - podkreślił Soboń.

Podatki 2022 - zmiany w podatku PIT

Zmiany w PIT weszły w życie 1 lipca 2022. - Podatnik, któremu przeciętne wynagrodzenie wzrosło w ostatnich latach, dzisiaj ma mniejsze obciążenia składkowe - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Natomiast osoby o bardzo wysokich dochodach muszą oddać do kasy państwa więcej niż dotychczas. Na przykład jeśli ktoś zarabia około 30 tys. zł miesięcznie, to zapłaci wyższe podatki. W 2015 roku było to ok. 40 proc, a teraz będzie 44 proc. - Ci którzy zarabiają więcej, będą płacić większe podatki - zapowiada Artur Soboń. Wiceminister finansów podkreślił też: "Obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 było to 39,1 proc., a więc obniżyło się ono o 5 pkt. proc."

Ale to nie koniec podatkowych zmian. Jest niższy PIT i będą też zmiany w CIT. - Nowe rozwiązania, które zaproponujemy będziemy punkt po punkcie konsultować z różnymi branżami. Chciałbym by zmiany podatkowe zawsze były w konsultacji z rynkiem - powiedział wiceminister finansów. W proponowanych zapisach znajduje się m.in. minimalny podatek od firm, ale tutaj o ostatecznym kształcie przepisów, które miałyby obowiązywać od 2023 roku ma zdecydować rynek. Jak zapewnił Soboń, trwają także intensywne prace nad tym, jak uspójnić podstawę opodatkowania z podstawą oskładkowania. 

Zmiany w PIT - najważniejsze założenia

Od 1 lipca tego roku ma obniżona została dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowano tzw. ulgę dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogą wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze