zamek golub dobrzyń

i

Autor: Marek Olczak/FOTONOVA

Mazowsze na rowerze. Atrakcje, których nie znacie na północy

2018-05-01 4:00

Weekend spędzony na Mazowszu wcale nie musi być nudny. Woj. mazowieckie skrywa wiele atrakcji, z których istnienia warszawiacy nie zdają sobie nawet sprawy. Można odwiedzić je na rowerze. Poznaj Mazowsze z tej mniej znanej, północnej strony.

Wśród rowerzystów z Warszawy prym wiodą takie miejsca, jak Kampinoski Park Narodowy (tzw. Kampinos), Las Kabacki, Twierdza Modlin czy zamek w Czersku. Osobom, które poznały już trasy wokół stolicy, polecamy jednak mniej popularną północ województwa. To ciekawa propozycja dla cyklistów, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta, interesują się architekturą, a jednocześnie unikają tłumów.

Zobacz: Rowerem na majówkę. Green Velo ma 2 tys. km [ZDJĘCIA]

Proponujemy zakup biletu na Koleje Mazowieckie, które dysponują nowoczesnym taborem kolejowym. Pociągi KM wyposażone są w liczne haki na rowery, a za przewiezienie jednośladu nie zapłacimy ani złotówki. Dodatkowo, można zakupić bilet w specjalnej ofercie na weekend. Właściciele Kart Miejskim do granicy z pierwszą lub drugą strefą (w zależności od rodzaju biletu okresowego) mają prawo podróżować bez dodatkowych opłat w ramach biletu ZTM.

Drewniane skarby Mazowsza
Drewniane kościółki, których piękne przykłady można znaleźć na Suwałkach czy w okolicach Krakowa, zachowały się także na Mazowszu. Nie każdy wie, że tutejszy Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej liczy aż 67 obiektów, ale na terenie Mazowsza znajduje się łącznie ok. 300 kościołów, kaplic i dzwonnic z drewna. W starych świątyniach można znaleźć niezwykłe polichromie czy ludowe krucyfiksy z XVIII wieku. Łącznie na Mazowszu wyodrębniono sześć szlaków drewnianych kaplic i kościołów, które przyjmują kształt pętli. Każdy z nich warto objechać na rowerze, obierając za punkt startowy większe miasto.

Pętle z architekturą drewnianą:
- ciechanowska (14 obiektów),
- ostrołęcka (11 obiektów),
- płocka (14 obiektów),
- siedlecka (9 obiektów),
- warszawska wschodnia (8 obiektów),
- warszawska zachodnia (10 obiektów).
W przygotowaniu znajduje się pętla radomska (7 obiektów).

Zobacz też: Ruch bezwizowy na Białorusi. Pomysł na tani wyjazd bez wizy [ZDJĘCIA]

Dodatkowe informacje na temat dostępnych szlaków można znaleźć pod adresem skarbiecmazowiecki.pl. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj prowadzą one przez drogi o niewielkim natężeniu ruchu. Dojazd do niektórych obiektów jest utrudniony, dlatego na trasie trzeba uważnie wypatrywać brązowych tabliczek, które informują o tym, że zabytek znajduje się w okolicy.

Zamki i grody
Po dziś dzień szkolne wycieczki z Warszawy jeżdżą zobaczyć ruiny zamku w Czersku. Z kolei na północy województwa trzeba zobaczyć zamki w Płocku czy Ciechanowi. Warto również udać się do Radzikowa, gdzie znajduje się najstarszy w województwie gród wraz z osadą i kręgiem obrzędowym.

Dworki i pałace
Warto zobaczyć jedyny na Mazowszu krzywy pałac w Luberadzu. Zabytkowy klasycystyczny budynek został wzniesiony na planie nieregularnym. Posiada dwa prostokątne skrzydła w kącie rozwartym, co daje efekt optyczny krzywizny. Niestety, jako własność prywatna, pałac został odgrodzony od ulicy i nie można obejrzeć jego wnętrza. Miejscowi znają jednak sposób, aby zbliżyć się do budynku i obejść go dookoła.

Muzea
Odwiedzając północną część Mazowsza, koniecznie trzeba udać się do Muzeum Pozytywizmu w Gołdapi (przy stacji PKP). Instytucja ta posiada w swoich zbiorach interesujące dokumenty na temat XIX-wiecznych kobiet oraz ciekawe zbiory narzędzi wiejskich. Ważnym punktem programu może też stać się Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Jego atut stanowi ogród z nietypową zabudową i neogotyckim pałacem.

Źródło: skarbiecmazowiecki.pl, zamki.rotmanka.com, e-wyszogrod.pl, polskaniezwykla.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze