O czym powinien pamiętać każdy rowerzysta [CZĘŚĆ 1]

2018-04-07 11:00

Wiosna wkracza do naszego kraju coraz większymi krokami. Wyższe temperatury, dłuższe dni i więcej słońca sprzyjają wycieczkom rowerowym. Jednak poruszając się jednośladami należy pamiętać nie tylko o przyjemności, ale także o wielu obowiązkach i prawach jakie spoczywają na rowerzystach.

Jednośladem po jezdni
Jazda rowerem to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na rekreację na świeżym powietrzu. Jednak rowerzysta to także kierowca, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisy.

Sprawdź też: Jaka kara grozi rowerzyście za nieprzepisową jazdę?

Aby móc poruszać się rowerem bez konieczności narażenia się na mandat należy mieć skończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie uprawnienia do prowadzenia tego pojazdu uzyskują po zdaniu egzaminu na kartę rowerową lub uzyskaniem prawa jazdy kategorii B1.

Taki dokument można nabyć po skończeniu 16 roku życia i pozwala on na kierowanie „czterokołowcem lekkim", czyli pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza, w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób 400 kg. Uzyskujemy także uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowerem - pojazdem dwu lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny, o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Poruszając się rowerem bez uprawnień grozi mandat w wysokości 100 złotych. Odpowiedzialności za wykroczenie nie ponoszą jednak osoby, które nie mają skończonych 17 lat.

Zobacz również: Rowery i akcesoria „na dwa kółka” od piątku w Biedronce [ZDJĘCIA I CENY]

Kiedy rowerem po chodniku?
Przepisy określają, że każdy rowerzysta ma obowiązek poruszania się po drodze rowerowej lub drodze dla rowerów i pieszych, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, po którym się on porusza. W przypadku gdy takowej ścieżki nie ma, można skorzystać z jezdni. Należy pamiętać, że maksymalna prędkość z jaką może jechać rowerzysta wynosi 50 km/h.

Rowerzysta może poruszać się po chodniku w przypadku gdy towarzyszy mu dziecko młodsze niż 10 lat. Przewożąc ze sobą dziecko poniżej 7 roku życia musi ono jechać na dodatkowym siodełku. Może być ono zamontowane na tylnim bagażniku. Za jego brak narażamy się na mandat w wysokości 50 złotych. Jazda chodnikiem jest także dozwolona w momencie kiedy dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 50 km/h, a chodnik ma przynajmniej dwa metry szerokości. Również gdy panują złe warunki atmosferyczne rowerzysta ma prawo skorzystać z chodnika. Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi mandat w wysokości 50 złotych.

Po kilku głebszych nie pojedziesz
W naszym kraju wciąż panuje przeświadczenie, że po spożyciu alkoholu można bez problemów wsiąść na rower. Nic bardziej mylnego. I choć za ten czyn nie stracimy prawa jazdy, to możemy zostać ukarani wysokim mandatem. Za jazdę pod wpływem mając w organizmie od 0,2 do 0,5 promila zapłacimy od 300 do 500 złotych. Rowerzysta, który porusza się jednośladem w stanie nietrzeźwości, powyżej 0,5 promila, zapłaci bezwzględnie 500 złotych.

Czytaj także: Jaka kara grozi za jazdę rowerem bez lampki?

Rowerem tylko gęsiego
Jazda rowerem to dla wielu idealna forma relaksu i rekreacyjnego wysiłku. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się obok innego rowerzysty jest łamaniem przepisów. Możemy w ten sposób narazić się na mandat w wysokości 50 złotych.

Również trzymanie się innego pojazdu podczas jazdy jest niedozwolone. Za takie wykroczenie grozi grzywna 100 złotych. Podczas jazdy powinniśmy trzymać obie ręce na kierownicy, podobnie jak w przypadku kierowców samochodów zabroniona jest rozmowa przez komórkę podczas jazdy.

Wyposażenie roweru
Każdy rower powinien być wyposażony w co najmnej jedno światło pozycyjne z przodu (białe lub żółte), z tyłu zaś musi być zamontowane światło pozycyjne czerwone i co najmniej jedno światło odblaskowe. Musi być one w innym kształcie niż trójkąt. Światła w rowerze powinny być umieszczone nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni.

Nie ma przepisów wymuszających na rowerzystach konieczność montowania kierunkowskazów. Zmianę kierunku jazdy sygnalizuje się wyciągnięciem ręki. Przepisy jednak mówią, że w sytuacji gdy konstrukcja roweru uniemożliwa ten sposób, to wtedy rower obowiązkowo musi mieć zamontowane kierunkowskazy.

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego roweru jest także dzwonek. I nie może być on byle jaki. Przepisy jasno wskazują że ma być on „ o nieprzeraźliwym dźwięku". I choć trudno jednoznacznie określić co to oznacza, to chodzi głównie aby sygnał naszego roweru był słyszalny i aby nie doprowadzał do niekontrolowanych odruchów innych uczestników ruchu drogowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze