Ruch bezwizowy na Białorusi. Pomysł na tani wyjazd bez wizy [ZDJĘCIA]

2017-08-20 14:00

Białoruś można zwiedzać bez wizy. Nasi wschodni sąsiedzi umożliwiają turystom ruch bezwizowy do 10 dni w różnych częściach kraju, m.in. na Kanale Augustowskim, w Grodnie i Mińsku. Aby przekroczyć granicę z Białorusią bez wizy, trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdź, co jest wymagane na granicy.

Jeżeli chcesz poczuć się jak na planie filmowym, zobaczyć pomnik Lenina i liczne samochody z czasów ZSRR, Białoruś będzie idealnym miejscem na wyjazd. Chociaż nie uraczysz tutaj zbyt wielu nowoczesnych miejsc, na jedzenie w restauracji możesz czekać nawet 40 min., a sprzedaż przeterminowanych artykułów spożywczych na Białorusi raczej jest normą, warto odwiedzić ten kraj, aby poczuć klimat minionej epoki, obejrzeć kolorowe, drewniane chałupy i piękne kamienice, skosztować znakomitych piw, nalewek i wódki miodowej oraz zobaczyć, jak żyje Polonia. Białoruś jest stosunkowo mała i w kilka dni można objechać ją na około na rowerze. Jeśli planujesz wyjazd na Białoruś, warto wziąć pod uwagę ruch bezwizowy.

Od 1 stycznia pobyt bez wizy do 10 dni jest dozwolony w Grodnie i rejonie grodzieńskim, w Brześciu oraz rejonach: kamienieckim, żabinkowskim, prużańskim, brzeskim i swisłockim. Zwiększyła się równiż liczba dostępnych przejść granicznych.

Zobacz też: Wizy dla Ukraińców zostaną zniesione? Jest zgodna PE na krótkoterminowy pobyt

Jakie dokumenty są wymagane?
Turyści, którzy chcą wjechać na teren Białorusi bez wizy, powinni mieć ze sobą ważny paszport. Ponadto muszą wykupić ubezpieczenie (ok. 14-20 zł). Dla porównania, zakup wizy na Białoruś wiąże się z wydatkiem rzędu 25 euro. Każdy turysta bez wizy powinien mieć ze sobą gotówkę w dowolnej walucie - równowartość 46 rubli białoruskich (ok. 92 zł, 25 euro) na dzień. Pieniądze oraz wydrukowane dokumenty należy nosić przy sobie na wypadek kontroli, którą mogą przeprowadzić chociażby pracownicy straży granicznej.

Gdzie przekroczyć granicę?

Grodno
Od 26 października 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. ruch bezwizowy obowiązuje na dwóch granicach niedaleko Grodna - miasta, w którym mieszkała Eliza Orzeszkowa. Aby dostać się do Grodna, wystarczy przekroczyć granicę Kuźnica-Bruzgi, a następnie przejechać ok. 20 kilometrów. W sezonie dodatkowo funkcjonuje wodne przejście Rudawka-Lesnaja. Ponadto na Kanale Augustowskim ma powstać przejście Sofijewo-Lipczany, które będzie obsługiwało ruch pieszy i rowerowy. Od października 2016 r. do maja 2017 r. w ruchu bezwizowego w obwodzie grodzieńskim poruszało się ok. 14 tys. turystów z 48 państw.

Osoby, które planują odwiedzić Grodno bez wizy, do wyboru mają cztery środki lokomocji: samochód, motor, autobus lub rower. Ruch bezwizowy nie obowiązuje w pociągach. Trzeba też pamiętać o tym, że obszar, na którym dopuszcza się ruch bezwizowy, jest dość ograniczony. Obejmuje park turystyczno-rekreacyjny „Kanał Augustowski" i tereny przyległe (na północy zamyka go Kanał Augustowski, który znajduje się ok. 30 km od miasta). Bez wizy można poruszać się po: mieście Grodnie, radzie wiejskiej w Sopoćkiniach, radzie wiejskiej w Hoży, radzie wiejskiej w Podłabieniach, radzie wiejskiej w Kopciówce i radzie wiejskiej w Odelsku.

Sprawdź również: Najwięcej obywatelstw wydajemy dla Ukraińców

Mińsk
Od 12 lutego 2017 r. granicę można przekroczyć bez wizy także na Lotnisku Narodowym „Mińsk". Z tego przywileju mogą korzystać mieszkańcy 80 państw, m.in. Polski, pod warunkiem, że przylot i wylot nastąpią z tego samego portu lotniczego (ruch bezwizowy nie dotyczy osób przylatujących z Rosji oraz posiadaczy paszportów dyplomatycznych, służbowych i specjalnych). Na lotnisku lub w samolocie należy wypełnić kartę migracyjną, którą powinno się nosić przy sobie. Osoby, które przekroczą przejście graniczne Lotnisko Narodowe „Mińsk", mogą przebywać na terenie Republiki Białorusi bez wizy przez okres 10 dni. To wystarczająco dużo czasu, żeby zwiedzić stolicę. Łącznie pobyt obywateli Polski na Białorusi nie powinien przekroczyć 90 dni w ciągu 180 dni.

Zakup ubezpieczenia
Ubezpieczenie, podobnie jak zezwolenie na pobyt, można kupić online. W tym przypadku trzeba znać imiona i nazwiska wszystkich podróżnych oraz daty ich urodzenia. Należy także podać informacje o przewlekłych chorobach poszczególnych turystów. W wariancie ubezpieczenia grupowego opłata jest niższa. Przykładowo, Towarzystwo Ubezpieczeń Europa (TU Europa) proponuje ubezpieczenie turystyczne Travel World dla 10 osób w wariancie standard plus za niecałe 20 zł od osoby. Zakres ubezpieczenia obejmuje: pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu, ubezpieczenie OC, pomoc w podróży, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu podróżnego i ubezpieczenie kosztów związanych z opóźnieniem bagażu podróżnego. W pakiecie jest m.in. udzielenie pomocy w razie utraty środków płatniczych oraz dokumentów. Zakupu można dokonać na stronie tueuropa.pl. Ubezpieczenia turystyczne oferują również inni ubezpieczyciele, np. PZU, którego polisę turystyczną PZU Wojażer można zakupić na stronie pzu.pl

Dokumenty na przejściu granicznym
Dodatkowe formularze, m.in. deklarację celną, trzeba wypełnić na przejściu granicznym. Należy podać dane osobowe i miejsce pobytu, chociaż dokładny adres nie jest wymagany. Turyści poruszający się w ruchu bezwizowym z góry muszą zadeklarować, którego dnia opuszczą Białoruś. Mogą wyjechać z kraju tylko we wskazanym przez siebie terminie i muszą przekroczyć to przejście graniczne, które wybrali. Przekraczanie granicy wiąże się z wypełnianiem dodatkowych dokumentów. Dostaniesz m.in. formularz do wypełnienia w dwóch egzemplarzach. Trzeba będzie oddać jeden egzemplarz podczas wjazdu na Białoruś, natomiast drugi - w trakcie powrotu do Polski. Każdy turysta może wywieźć bez płacenia cła do 1 litra wysokoprocentowego alkoholu, 12 butelek piwa oraz dwie paczki papierosów. Na granicy w Kuźnicy znajdują się sklepy bezcłowe.

Przeczytaj także: Ukraińcy podejmą pracę sezonową w Polsce bez wizy? Zmiany w 2018 roku

Pobyt warto zaplanować na dłużej niż weekend, ponieważ na tych przejściach granicznych, gdzie obowiązuje ruch bezwizowy, trzeba liczyć się z kolejkami. W najbardziej uprzywilejowanej pozycji znajdują się rowerzyści, którzy mogą ominąć wielogodzinne korki na jednośladach i przekroczyć granicę wraz z pieszymi. Kierowcy samochodów, motocykliści i osoby podróżujące autokarami nie dostaną jednak taryfy ulgowej. W sezonie letnim stanie na białoruskiej granicy może trwać nawet kilka godzin.

Jeżeli masz wątpliwości, czy odwiedzić Białoruś bez wizy, mamy dobrą wiadomość: białoruski rząd planuje powiększyć obszar objęty ruchem bezwizowym, a ponadto może wprowadzić zmiany, dzięki którym na Białorusi będą honorowane wizy do Rosji lub wprowadzić wspólne wizy do Rosji i na Białoruś.

 

 

Oprac. na podst. minsk.msz.gov.pl, poland.mfa.gov.by, pzu.pl, tueuropa.pl, bezviz.by, fly4free.pl, vadimpacajev.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze