pieniądze euro

i

Autor: Shutterstock pieniądze euro

Mechanizm "pieniądze za praworządność" - jest wniosek do TSUE o tryb przyśpieszony

2021-05-20 14:49

Parlament Europejski złożył do TSUE wniosek o tryb przyśpieszony w sprawie mechanizmu warunkowości, który umożliwia odbieranie pieniędzy za łamanie zasad praworządności – dowiedziało się RMF FM. Chodzi o przyspieszone rozpatrzenie skargi, którą złożyły Polska i Węgry na ten mechanizm. Mechanizm może więc zacząć działać wcześniej niż chciała tego Polska.

Parlament Europejski przesłał do TSUE wniosek o tryb przyspieszony rozpatrywania skargi Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości (rozporządzenie Rady UE i PE), który umożliwia odbieranie pieniędzy za łamanie zasad praworządności - przekazała RMF FM rzeczniczka PE Delphine Collard. TSUE potwierdza: "PE jako strona tego postępowania wniósł o tryb przyśpieszony. Wniosek został zarejestrowany". Możliwość złożenia takiego wniosku wynika z regulaminu postępowania, który daje każdej ze stron taką możliwość. A PE podobnie jak Rada UE jest tutaj stroną postępowania.

Jak informuje RMF FM Polska i Węgry "liczyły, że składając skargę do TSUE uda się odwlec stosowanie mechanizmu warunkowości - o co najmniej dwa lata, bo tyle średnio trwa rozpatrywanie skargi w TSUE". Na szczycie UE w grudniu Warszawa i Budapeszt wywalczyły zapisy zobowiązujące KE do odczekania ze stosowaniem mechanizmu i przedstawieniem wytycznych w tej sprawie, do momentu gdy TSUE wypowie się na temat jego zgodności z unijnym prawem (czyli do momentu wyroku w sprawie skargi, która zamierzały złożyć).  

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii - Murator Finanse - Wiemy. Kredytujemy.

Wiceprezes TSUE zdecyduje, czy będzie zgoda na tryb przyspieszony. Jeżeli się zgodzi, to wyrok może zapaść jeszcze przed końcem roku. A więc mechanizm warunkowości zacznie być prawdopodobnie skutecznie stosowany pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania nowego unijnego budżetu: przywódcy państw UE zawarli na szczycie w Brukseli kompromisowe porozumienie ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność". Zgodnie z wypracowanym kompromisem, uzależnienie wypłat unijnych funduszy od przestrzegania zasad państwa prawa zostaje utrzymane. Szefowie państw i rządów Unii przyjęli jednak niewiążącą prawnie deklarację szczytu UE, która m.in. odkłada stosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność" o co najmniej dwa lata.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Czy wirtualna waluta zastąpi złotówkę? Coraz więcej państw rozważa zrezygnowanie z gotówki [PODCAST]

Kompromis oznacza, że od stycznia 2021 obowiązywać będzie unijny budżet na lata 2021-27, a w ciągu pół roku uruchomiony powinien zostać Fundusz Odbudowy, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. W ramach tego finansowego pakietu Polska dostanie w ciągu najbliższych siedmiu lat ponad 172 mld euro.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze