Sytuacja finansowa mediów publicznych nie jest dobra. Przede wszystkim za sprawą niskich wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego, którego ściągalność od lat znacząco spada.
Sprawdź również: Tyle zarabiają prezenterzy „Wiadomości" TVP1 [GALERIA]
W związku z tym, KRRiT zdecydowała o przyznaniu rekompensaty dla publicznego radia i telewizji w wysokości 980 mln złotych. Kwota ta miałaby przysługiwać mediom publicznym za brak środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego z tytułu zwolenienia uprawnionych do tego osób. Zwolnione osoby to m.in. emeryci powyżej 60 roku życia, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia; pobierający zasiłki, świadczenie przedemerytalne; kombatanci i bezrobotni.
Z opublikowanego w środę uzasadnienia do nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzyma z budżetu państwa 980 mln rekompensaty za wpływy z abonamentu RTV nieuzyskane w latach 2010-2017. Te pieniądze ma rozdysponować pomiędzy TVP a Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Media mają je przeznaczyć na realizację misji publicznej.
W nowelizacji budżetu procedowanej bez zachowania 7 dniowego terminu przesłania projektu do Sejmu m.in. ponad miliard zł na media publiczne. pic.twitter.com/ZCTys7EGgF
— Stanisław Tyszka (@styszka) 25 października 2017
Jako pierwsi informowaliśmy o zwaraciu umowy pożyczki dla TVP ze Skarbu Państwa, która wyniosła 800 mln złotych. Ma pomóc wydostać się telewizji publicznej z kryzysu finansowego, w którym się znalazła. Jak widać, kwota ta to jednak niewystarczające wsparcie, a media publiczne potrzebują jeszcze dodatkowego wsparcia z budżetu państwa.
Warto przeczytać: Dlaczego wszyscy zapłacą abonament RTV? Tak tłumaczy się minister Gliński
Polecamy: NASZ NEWS: To już potwierdzone. Telewizja Polska otrzymała 800 mln zł pożyczki
Źródło: wirtualnemedia.pl