Złoty mocno niedoszacowany wobec dolara

i

Autor: Pixaby Złoty mocno niedoszacowany wobec dolara

Mennica Polska będzie sprzedawać złoto za dolary

2022-04-25 7:30

Mennica Polska zamierza oferować złote sztabki i monety za waluty – w Polsce i za granicą. Wystąpiła więc do NBP o zezwolenie na działalność kantorową, które właśnie dostała - poinformował "Puls Biznesu".

- Już od dłuższego czasu planowaliśmy dać klientom możliwość zapłaty za złoto w walutach obcych – tłumaczy "PB" Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej, odpowiadając na pytanie, dlaczego spółka zdecydowała się na wstrzymanie sprzedaży złota oraz złożenie wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności kantorowej. Zambrzycki dodał, że to jest istotny element nowego systemu sprzedaży. Od początku pandemii Polacy bardzo chętnie lokują pieniądze w złocie, a za które chcą płacić również walutach obcych. - Żółty kruszec na giełdach jest wyceniany dolarach amerykańskich, a my musimy przeliczać je na krajową walutę, bo nie możemy sprzedawać go za waluty obce – tłumaczy prezes spółki. Zaznacza, że w złoto chętnie inwestują także obcokrajowcy.

Jak czytamy, popyt z ich strony nasilił się miesiąc temu. Do Polski zaczęli wówczas napływać uchodźcy z Ukrainy, którzy często chcą złotem zabezpieczyć oszczędności.

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Gazeta przypomina, że handel złotem Mennica Polska prowadzi od co najmniej 20 lat. Jak wskazał Zambrzycki, sprzedaż spółka realizuje za pośrednictwem biur sprzedaży i sklepów firmowych w różnych częściach Polski przez platformę e-commerce oraz we wszystkich placówkach partnerskich PKO PB.

 Prezes Mennicy podkreślił, że spółka rozwija działalność, by zaspokoić rosnący popyt na złoto. Zwiększa także możliwości produkcyjne – niedawno kupiła piec i urządzenia walcownicze.

 "Puls Biznesu" podaje, że "spółka testuje nowe urządzenia i rozgląda się za okazjami inwestycyjnymi. Zamierza także rozwijać sprzedaż złota na rynkach zachodnich dzięki akwizycjom".

Sonda
Czy inwestujesz w mieszkania?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze