Mieszkanie dla Młodych

i

Autor: materiały prasowe

Mieszkanie dla Młodych. Nie przegap ostatniej puli dopłat

2017-12-27 11:29

Została już tylko jedna szansa, aby załapać się na dopłatę do lokalu mieszkaniowego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych". Rządowy program wygasa na początku przyszłego roku, ale do rozdysponowania zostało 381 mln złotych.

Zainteresowanie finansowaniem części zakupu własnego M przez rząd w ramach „Mieszkania dla Młodych" jest ogromne. Doświadczenia z 2016 i 2017 r. pokazują, że dostępne pieniądze kończyły się w ciągu kilku dni od uruchomienia nowej puli środków. Tym razem pieniądze mogą skończyć się jeszcze szybciej. Ostatnia pula dopłat ruszy 2 stycznia, ale nie wszyscy mają realną szansę na wsparcie.

Zobacz: Program „MdM” staje się coraz mniej dostępny dla młodych

Ponieważ program zostanie wygaszony w 2018 r., dofinansowanie będzie mogło objąć tylko taką nieruchomość, której budowa zostanie zakończona w tym samym roku, kiedy to musi zostać wypłacona dopłata. Można także wybrać już ukończoną inwestycję, ponieważ do programu kwalifikują się zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jest o co walczyć, ponieważ do zgarnięcia czeka od 10 do 35 proc. wartości nieruchomości. Jednak nie każdy lokal kwalifikuje się do programu. Aby mieć pewność, że dofinansowanie zostanie udzielone, warto dokładnie przestudiować prospekt informacyjny oraz umowę.

Polecamy: Nawet 100 mln dopłaty z MDM! Rząd odmrozi pieniądze na Mieszkanie dla Młodych

Już teraz trzeba przygotować się do złożenia niezbędnych dokumentów, ponieważ o przyznaniu wsparcia będzie decydować kolejność zgłoszeń. Należy podpisać przedwstępną umowę sprzedaży, ewentualnie umowę deweloperską, przygotować dokumenty niezbędne do udzielenia kredytu i naszykować wnioski o kredyt tak, aby w styczniu nie było przykrych niespodzianek.

Program skierowany jest do osób, które nie ukończyły 35 lat. W przypadku małżonków co najmniej jedna osoba powinna spełniać kryterium wiekowe, natomiast nie obowiązuje ono rodzin wielodzietnych z trójką lub większą liczbą dzieci. Warunkiem przystąpienia do „Mieszkania dla Młodych" jest nieposiadanie własnego mieszkania – obostrzenie to nie obowiązuje rodzin z minimum trójką dzieci. Osoby samotne oraz rodziny bezdzietne mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 10 proc. przeciętnych kosztów budowy nieruchomości, rodziny z jednym dzieckiem – do 15 proc., z dwójką dzieci – do 20 proc., a z większą liczbą dzieci – odpowiednio więcej.

Podaż mieszkań, które kwalifikują się do dopłaty, jest ograniczona, ponieważ cena 1 m kw. takiej nieruchomości nie może przekroczyć limitu obowiązującego w danej lokalizacji. Ponadto powierzchnia objętego programem lokum mieszkaniowego nie powinna przekroczyć 75 mkw. (dla rodzin z trójką dzieci – 85 m kw.), a powierzchnia domu – 100 m kw. (dla rodzin z trójką dzieci – 110 m kw.). Dopłata obejmie maksymalnie 50 m kw. nabywanej nieruchomości (w przypadku rodzin wielodzietnych – 65 metrów kwadratowych). Program wystartował w 2014 roku. Od tamtej pory w ramach „Mieszkania dla Młodych"podpisano blisko 100 tys. umów kredytowych. Łączna suma dopłat wyniosła blisko 2,2 mld złotych.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl, tvp.info, tvn24bis.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze