Są szczegóły programu Mieszkanie Plus

i

Autor: Shutterstock

Mieszkanie Plus. Brakuje terenów na nowe domy?

2016-06-27 12:45

Ambitny plan rządowy Mieszkanie Plus może okazać się niemożliwy do zrealizowania. Eksperci ostrzegają, że do Skarbu Państwa należy jedna trzecia polskich gruntów. Jednak większość z nich nie nadaje się do zabudowy.

- Skarb Państwa wciąż jest bardzo ważnym posiadaczem ziemi w Polsce. Po drugie, działki w ogóle nienadające się do zabudowy stanowią zdecydowanie więcej niż 85 proc. gruntów Skarbu Państwa. Ten posiada zaś jedną trzecią wszystkich polskich gruntów - przekonuje w "Rzeczpospolitej" Andrzej Prajsnar, ekspert RynekPierwotny.pl.

Zobacz koniecznie: Mieszkanie Plus. Przedstawiamy najlepsze alternatywy dla rządowego programu

Informacje Ministerstwa Skarbu Państwa pochodzące z końca 2014 roku wskazują, że prawie 58 proc. krajowych gruntów należy do osób fizycznych. Skarb Państwa posiada nieco mniejszy udział we własności gruntowej (33,9 proc. według danych z 2014 r.).

Osoby prawne (np. prywatne spółki), mają prawo własności do 4,2 proc. gruntów w Polsce. Bardzo zbliżony wynik (4,1 proc.) w grudniu 2014 r. dotyczył samorządów. Jak czytamy w "RZ" większość terenów należących do  państwa to lasy.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie ogłoszony w czerwcu tego roku. Za dwa lata powstaną pojedyncze budynki objęte pilotażowym projektem. Do nowych nieruchomości będzie można wprowadzić się najwcześniej w 2019 roku. Koszt budowy 1 m kw. uda się ograniczyć średnio do 2,5-3 tys. złotych.

Wśród rządowych obietnic znalazło się prawo wykupu zajmowanego lokalu. Niestety, na swoim zamieszkamy dopiero po 30 latach. Najemcy nie zyskają wcześniej prawa do nabycia nieruchomości, jednak jeszcze przed wprowadzeniem się będą musieli zadeklarować, czy planują wykupienie mieszkania. Opcja wykupu wpłynie na wyższy czynsz. Umowę najmu w tym wariancie będzie można zerwać przed czasem, ale niewykluczone, że nie uda się odzyskać pełnej kwoty kapitałowej wpłaconej na poczet inwestycji. Rząd rozważa różne możliwości, np. zwrot 90 proc. kapitału.

Wynajem 1 m kw. nie powinien przekroczyć 10 – 20 złotych. Już teraz jednak wiadomo, że wysokość czynszu będzie wyższa niż w przypadku mieszkań komunalnych.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany