Emeryci wzrost cen widzą codziennie w sklepach

i

Autor: shutterstock

Miliardy złotych dla emerytów i potężny wzrosty emerytur w Polsce. A to nie koniec

2021-05-20 15:30

Emerytury w Polsce. Nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną od 2015 r. wzrosły dziesięciokrotnie, dziś to ponad 36 mld zł. - wskazywał w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jak mówił, w okresie rządów PiS najniższe emerytury wzrosły o ponad 42 proc. Dodatkowo w tym roku zostanie wypłacona 14 emerytura. Na ten cel przeznaczonych jest ponad 10 mld zł.

Emerytury w Polsce

Wiceszef resortu rodziny przedstawił w Sejmie informację w sprawie działań podejmowanych na rzecz seniorów, w szczególności zmierzających do poprawy warunków życia i aktywności społecznej osób starszych. Wnioskowali o to posłowie PiS. Szwed podkreślił, że rząd od samego początku bardzo mocno wspiera działania na rzecz osób starszych. Jak mówił, działania te oparto na dwóch filarach - poprawie bezpieczeństwa finansowego i poprawie usług dotyczących seniorów oraz ich aktywizacji. Wiceminister przypomniał m.in. o przywróceniu wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. "Pozostawiliśmy pracownikom możliwość wyboru przejścia na emeryturę i to chcemy utrzymać, aby decyzja przejścia na emeryturę była decyzją pracownika" - oświadczył Szwed. Dodał, że okresie rządów PiS najniższe emerytury wzrosły o ponad 42 proc.

ZOBACZ: Polski Ład. Emerycie! Dostaniesz mniejszą emeryturę! Tyle więcej zapłacisz za składkę zdrowotną

- Bardzo ważnym instrumentem, który wprowadziliśmy była tak zwana 13 emerytura, czyli coroczne świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, które jest na stałe wpisane w ustawę - zaznaczył wiceminister. Zwrócił uwagę, że w ciągu trzech lat funkcjonowania tego programu do emerytów i rencistów trafiło prawie 36 mld zł.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

14. emerytura. Kiedy wypłata?

Szwed przypomniał, że w tym roku dodatkowo zostanie wypłacona 14 emerytura. Na ten cel - jak dodał - przeznaczonych jest ponad 10 mld zł. Wiceminister podkreślił, że nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną od 2015 r. wzrosły dziesięciokrotnie. Dzisiaj tylko w tych trzech działaniach przeznaczamy na politykę senioralną prawie 36 mld zł, w 2015 r. było to 3,6 mld" - wskazał. Przypomniał też o programie "Mama 4 plus", czyli emeryturze dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie nabyły prawa do świadczenia emerytalnego. Szwed przekazał, że z tego rozwiązania korzysta ponad 70 tys. osób. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to 880 mln zł.

ZOBACZ: Polacy zawstydzą Niemców i dostaną więcej pieniędzy na dzieci? Ten program przyćmi 500 plus

Sonda
Czy emeryci w Polsce żyją na godnym poziomie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze