Urząd Miasta w Kaliszu kupuje tablety dla uczniów i nauczycieli

i

Autor: fot. pixabay, ilustracyjne

180 mln zł na program "Zdalna Szkoła Plus"! Kiedy powrót do szkoły?

2020-05-11 11:09

"Dzisiaj ogłaszamy program "Zdalna Szkoła Plus". Jego budżet to 180 mln zł – równowartość 120 tysięcy tabletów lub 51 tysięcy laptopów" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. To odpowiedź na obecną sytuację szkół, w których nową podstawową formą nauczania jest prowadzenie zdalnych lekcji. O tym w jakiej formule i kiedy uczniowie będą wracali do szkół rząd poinformuje w kolejnych dniach.

Pod koniec kwietnia ministerstwo edukacji poinformowało, że szkoły i placówki oświatowe pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja. Nowe decyzje oraz informacje dot. zdalnej nauki przekazali na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podczas spotkania szef resortu cyfryzacji przedstawił wyniki programu "Zdalna Szkoła", który obejmuje dofinansowanie zakupu laptopów i tabletów przez samorządy terytorialne. Program "Zdalna Szkoła" wsparł: 205 715 uczniów, 31 387 nauczycieli, 12 851 szkół. Zagórski zapowiedział kolejne transze dla samorządów, które mają pomóc rodzinom, w szczególności tym wielodzietnych. Podczas spotkania ogłoszono też nowy program: "Zdalna Szkoła Plus". - Jego budżet to 180 mln zł – równowartość 120 tysięcy tabletów lub 51 tysięcy laptopów - podsumował szef resortu cyfryzacji. 

ZOBACZ TEŻ: Polacy wracają do pracy po pandemii! Firmy masowo się otwierają. Koniec kryzysu?

- Do dziś w ramach programu "Zdalna Szkoła" wnioski złożyło 98 proc. samorządów (2741 z 2790). Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. Z zakupem sprzętu nie trzeba będzie czekać na podpisanie umowy i przelew. Będziemy finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r. Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują - przyznał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Państwo daje 1500 zł na komputery dla dzieci. Jak dostać pieniądze?

Od 35 tys. do 165 tys. zł - o takie wsparcie będą mogły wnioskować gminy w ramach nowego programu ministerstwa cyfryzacji, który startuje 15 maja. To pieniądze, które będzie można przeznaczać na wydatki poniesione na rzecz organizacji zdalnej nauki. Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreślił, że nauczanie na odległość nie może ograniczać się do 6-7 godzin spędzanych przez uczniów przed komputerem.

- Nauczyciele powinni stosować różne materiały i sposoby pracy - mówi Piontkowski. - Uczeń musi też odejść od komputera i jakąś część pracy zrobić w tradycyjny sposób: w zeszycie lub na kartce. Przypomniał też, że w formule zdalnego nauczania możliwe jest wystawianie ocen i klasyfikowanie uczniów.

Najnowsze