Minister Jan Ardanowski: Czy wierzę w globalne ocieplenie?

2021-11-18 20:08
Ardanowski - Rolnictwo w UE w skali świata stanowi około 1 proc. emisji CO2
Autor: SE

Temat ten powinniśmy rozpatrywać pod kątem wiedzy, a nie wiary. Przecież nauka ciągle rozwija się, gromadzone są nowe dane, analizy, tylko, że już od jakiegoś czasu właściwie obiektywnej, uczciwej dyskusji na ten temat nie ma. Oczywiście toczyły się dywagacje czy zmiany klimatyczne wynikają z cykliczności zmian na kuli ziemskiej, przecież ludzi na ziemi nie było, a były i okresy zlodowaceń, i wysokich temperatur, teraz mówi się, że to człowiek jest przyczyną podnoszenia temperatury na ziemi, a każdy kto ma wątpliwości, kto nad tym próbuje się zastanawiać jest od razu stygmatyzowany jako człowiek nienowoczesny, głupi, nierozumiejący nauki. Pewnie więc dyskusja na ten temat nie jest już możliwa - pisze w felietonie dla "Super Biznesu" Jan Krzysztof Ardanowski.

Unia Europejska, która chce sobie nałożyć radykalny kaganiec w zakresie ekologizacji gospodarki, co skutkuje olbrzymimi kosztami dla państw, ma wpływ tylko na około 9 proc. gazów cieplarnianych. A przecież kula ziemska jest pewną jednością, przemieszczanie się wiatrów, prądów itd., powoduje, że nie da rady chronić przyrody w jednej części świata kiedy wiele obszarów – mówiąc wprost, nie zamierza się do tego przykładać i to dużych emitentów. Kuriozalne jest to, że za emisję gazów cieplarnianych Unia Europejska oskarża rolnictwo europejskie, które w skali całego świata stanowi około 1 proc. emisji. Oczywiście powinniśmy starać się tam, gdzie to jest możliwe redukować wpływ na atmosferę, ale nie popadajmy w jakąś aberrację intelektualną. Czy to znaczy, że mamy zaprzestać hodowli zwierząt?

ZOBACZ: "Czy PiS poważnie zacznie traktować wieś?"

Silna gospodarka podstawą silnego Państwa

Miliony samochodów, które są na świecie, powodują o wiele większy i gorszy wpływ na zmiany klimatyczne niż hodowane na świecie zwierzęta, czy zrezygnujemy wszyscy z samochodów? Owszem należy stosować różne nowoczesne innowacyjne technologie w rolnictwie polegające na wchłanianiu dwutlenku węgla, stosowaniu płodozmianów, natomiast nie wolno dopuścić do stygmatyzowania rolnictwa i mówienia, że ono jest winne zmianom klimatycznym, bo to jest nieprawda. Jest mi bliska teoria, którą głosił m.in. prof. Jan Szyszko, że mówmy, rozmawiajmy, działajmy z jednej strony na rzecz ograniczenia emisji, jak najbardziej takie działania należy podejmować, ale drugą stroną tego samego medalu jest pochłanianie gazów cieplarnianych w szczególności dwutlenku węgla. Bujne, dobrze zorganizowane lasy, my takie lasy w Polsce mamy, i bujna szata roślinna w rolnictwie czyli dobre uprawy, odpowiedni dobór odmian do warunków glebowych, roślin, które pochłaniają dwutlenek węgla jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego rolnictwo jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne i nie ograniczajmy go, bo ono klimatowi nie szkodzi. To jest odwrócenie pewnej logiki.

Sonda
Czy martwią Cię zachodzące zmiany klimatyczne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze