Marlena Maląg

i

Autor: ADAM GUZ/ KPRM Marlena Maląg

Minister do czytelników SE

Minister Maląg. Kluczowe słowa o 14. tej emeryturze. Tylko u nas

2022-08-25 3:42

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w specjalnej wypowiedzi do czytelników "Super Expressu" zapewniła, że rząd dba o seniorów. - Nie zostawiamy najsłabszych bez wsparcia. Bez względu na sytuację nie zrezygnujemy ze wspierania seniorów - stwierdziła w wypowiedzi dla "SE" oraz wytłumaczyła, kto może liczyć na "czternastkę".

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej specjalnie do Czytelników „Super Expressu”:

Dziś pierwsze niemal 1,6 mln emerytów i rencistów dostanie tzw. czternastki. Pozostali seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie do „czternastki” uprawnionych jest ok. 9 mln seniorów. O te dodatkowe środki nie trzeba wnioskować – ZUS lub KRUS wypłacą pieniądze automatycznie, seniorzy o nic nie muszą się martwić.

Każdy, kto pobiera świadczenie do 2900 zł brutto, dostanie czternastkę w pełnej wysokości 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Ale osoby, które nieznacznie przekraczają ten próg, również nie muszą się martwić – zastosowaliśmy tutaj znaną i sprawdzoną zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że osoby pobierające wyższe świadczenia, również otrzymają czternastkę, ale pomniejszoną o kwotę przekroczenia. To sprawiedliwe rozwiązanie. W sumie dodatkowe świadczenie otrzyma czterech na pięciu emerytów i rencistów.

Na wypłatę czternastego świadczenia w tym roku rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. A przecież zaledwie cztery miesiące temu emerytom i rencistom wypłaciliśmy również tzw. trzynastki. W sumie w ramach tych dwóch dodatkowych świadczeń w tym roku seniorzy otrzymają 24,5 mld zł.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Wymiernym, finansowym wsparciem są również obowiązujące od tego roku zmiany podatkowe bardzo korzystne dla emerytów i rencistów. Obecnie emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, a 70 proc. przestało płacić podatki. Szacujemy, że dzięki temu przeciętny emeryt będzie otrzymywał rocznie nawet 2 tys. zł netto więcej niż obecnie. A więc to wsparcie porównywalne do tego, jakie przekazujemy w ramach trzynastego i czternastego świadczenia!

Robimy wszystko, by emeryci i renciści jak najmniej odczuli ekonomiczne skutki szantażu energetycznego Federacji Rosyjskiej. Polski rząd nie zostawia najsłabszych bez wsparcia, dbamy o seniorów, którzy przez lata ciężko pracowali i mają teraz prawo do spokojnego, bezpiecznego i godnego życia. Zanim Zjednoczona Prawica objęła rządy seniorzy byli jedną z najbardziej potrzebujących, a jednocześnie najbardziej pomijanych grup społecznych. Świadczenia były bardzo niskie, a miliony emerytów i rencistów przez lata z nadzieją oczekiwały realnego wsparcia i dostrzeżenia ich potrzeb. Teraz to się zmieniło. Zapewniam Państwa, że bez względu na sytuację geopolityczną nasz rząd nie tylko nie zrezygnuje ze wspierania seniorów, ale w miarę możliwości nadal będziemy to wsparcie rozwijać.

Marlena Maląg

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze